Aerial View Rhubarb Garden

Rebarbora vyniká chutí i účinky na zdraví. Jedlý je pouze stonek, listy mohou otrávit

Na rebarborovou sezónu se těší mnoho Čechů. Rádi ji přidáváme do všech druhů bublanin, koláčů, děláme z ní kompoty a milovníci kyselé chuti ji také jedí syrovou. Ukazuje se však, že není jedlá každá její část. Jaká část rebarbory je jedovatá, a tak by se neměla konzumovat?

Jedlou částí jsou pouze stonky rebarbory

Rebarbora je skutečná vitamínová bomba. Tato zelenina je zdrojem vitamínů skupiny A, C a E, draslíku, kyseliny listové a vlákniny. Obsahuje také hořčík, draslík, sodík, železo a vápník. Jednou z jejích největších výhod je také velmi vysoký obsah antioxidantů důležitých pro zdraví.

K čemu se rebarbora v kuchyni používá?

Díky své mírně kyselé svěží chuti se nejčastěji používá pro sladké buchty a bublaniny nebo pro výrobu různých druhů džemů a kompotů. Může být také konzumována syrová, například s přidaným cukrem. Ukazuje se však, že tato zelenina s vláknitými stonky a svěžími listy není jedlá v plném rozsahu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nekonzumujte tuto část rebarbory – je jedovatá!

Jedinou jedlou částí rebarbory jsou její stonky. Listy této zeleniny by měly být odříznuty a hozeny do koše kvůli vysoké koncentraci kyseliny šťavelové. 100 g listů rebarbory obsahuje až 570–1900 mg oxalátů, což může představovat zdravotní riziko. Příliš vysoká hladina oxalátů v těle může vyvolat chorobný stav, který se vyznačuje nadměrnou sekrecí kyseliny šťavelové v moči. V některých případech může také dojít k ukládání krystalů šťavelanu vápenatého v orgánech. Právě tyto krystaly jsou jednou z nejčastějších příčin ledvinových kamenů.

Příznaky otravy rebarborou

Za zmínku stojí, že otrava rebarborovými listy je extrémně vzácná. Jaké jsou ale její příznaky? Jedná se v prvé řadě o zvracení, nevolnosti, průjem, bolesti břicha a krku. Mohou se objevit problémy s polykáním. Někdy mohou být důsledky otravy touto částí zeleniny mnohem vážnější. Pak může dojít ke znecitlivění těla, selhání ledvin, svalovému třesu nebo problémům s dýcháním.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/rhubarb.htm