Crop Hand Taking Eggs From Carton

Vejce vydrží čerstvá při správném skladování

Vejce jsou velmi oblíbenou pochutinou, kterou je možné upravovat na nespočet způsobů. Zároveň je to potravina, ze které naše tělo získá mnoho potřebných látek a vitamínů. Přestože jsou tedy vejce vskutku prospěšná, i tak nám mohou ublížit, a to zejména, pokud je skladujeme nevhodným způsobem. Jak vejce skladovat, aby vydržela co nejdéle, a na jaké chyby si naopak dát pozor? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Jak vejce rozhodně neskladovat

Je několik chyb, které se při skladování vajec opakují. Některé z nich se mohou zdát až směšné, jiné vás naopak překvapí. Jako první bychom měli zmínit to, že vejce byste neměli nechávat v teple. Skladování mimo chladničku tudíž není vhodné, obzvlášť v teplých měsících. Zároveň ale ani druhý extrém není ideální. Mráz vejcím totiž také nesvědčí. Proto ani v lednici, která je kombinovaná s mrazákem, nedávejte vejce k mrazicímu boxu. Chlad by je mohl poškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Co se uchovávání vajec ve dveřích týče, názory se liší, a to zejména proto, že výrobci lednicí umisťují speciální boxy na vejce právě do těchto míst. To ale neznamená, že jsou k umístění této delikátní suroviny vhodné. Otvírání dveří způsobuje změny teplot, což urychluje kažení suroviny.

Vejce byste také neměli umisťovat volně. Zvyšuje se tak riziko prasknutí skořápky, což dále usnadňuje přístup bakteriím.

Jak tedy zajistit, aby vejce vydržela čerstvá co nejdéle

Vejce umístěte do chladničky v kartonu, ve kterém jste je koupili. Zmenšíte tak riziko rozbití. Ideální místo na ně je zhruba v prostřední poličce. Právě tam je teplota průměrná a nejstálejší. Vnější vlivy tak na vejce nebudou mít takový vliv. Také se nikdy nezapomeňte řídit datem spotřeby. Právě to je nejdůležitější při určování čerstvosti. Pokud berete vejce přímo z chovu, měla by být vhodná ke konzumaci až 28 dní od snesení slepicí.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-eggs-health-benefits, https://www.fda.gov/food/buy-store-serve-safe-food/what-you-need-know-about-egg-safety, https://www.healthline.com/nutrition/should-you-refrigerate-eggs, https://www.researchgate.net/publication/26557939_Bacteriological_Quality_of_Cracked_Eggs_Sold_for_Consumption_in_Abeokuta_Nigeria, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/food-safety-eggs