Pohodový začátek školního roku

Začátek školního roku bez stresu? Jde to!

A je to opět tady. Začal nový školní rok a nejen dětem, ale i rodičům skončily dva měsíce prázdnin. Dva měsíce, kdy děti nemuseli vstávat, nemuseli psát úkoly a učit se. Dva měsíce, kdy rodiče nemuseli nahánět děti večer do postele a ráno je z postele tahat, nemuseli každé ráno připravovat svačiny a každé odpoledne sedět s dětmi nad úkoly a učením. Ale i když se vám to nyní možná zdá nereálné, začátek školního roku lze zvládnout bez stresu a v klidu zavést nové stereotypy a pravidla, která budou ve vaší rodině platit po celý následující školní rok.

Především na pravidlech a pravidelném režimu to všechno závisí. Děti dostanou první školní den rozvrh, naplánujete další kroužky a pak vidíte, kolik času zbývá. Snažte se, aby alespoň jeden den v týdnu nemělo dítě po škole žádné další povinnosti. Aby si prostě jeden den mohlo užít podle svého. Dále je dobré domluvit se s dětmi, kdy si udělají úkoly a který čas věnují přípravě na druhý den. Někomu vyhovuje udělat si vše hned po příchodu ze školy, někdo zase potřebuje chvíli odpočinek a povinnosti si udělá později odpoledne. Rozhodně ale na domluveném čase trvejte a veďte dítě k tomu, aby ho dodržovalo. Pak se nestane, že v 9 hodin večer potomek zjistí, že ještě nemá úkol nebo že zapomněl na zítřejší písemku z matematiky.

V kolik hodin do postele?

Téměř všechny děti jsou stejné – večer se jim nechce do postele a ráno se jim nechce vstávat. Kolik hodin spánku vlastně dítě potřebuje? Závisí to na jeho věku, ale i na individuální potřebě. Někdo je prostě spáč a někomu stačí spánku méně. Všeobecně se uvádí, že děti od 7 do 12 let by měly spát 10 až 11 hodin denně a dospívající od 12 do 18 let by měli denně naspat 8 až 9 hodin. Pokud se dítě nemůže ráno probrat, je unavené i přes den nebo ho často bolí hlava, je nutné prodloužit čas spánku. Nedostatek spánku se projevuje nižší výkoností, dítě je ospalé ve škole, neudrží pozornost, což se projeví i na známkách.

Do školy bez snídaně? V žádném případě!

I když je ráno na všechno nejméně času, na snídani si čas rozhodně udělejte a naučte to své děti již od malička. Děti, které nebyly zvyklé snídat v předškolním věku a nesnídají, ani když chodí do školy, mohou mít s učením problémy. Jednoduše jim chybí energie. Děti, které nesnídají, mají také větší sklony k obezitě. Snídaně je prostě základem jídelníčku a měli bychom si na ni vyšetřit ráno alespoň 10 až 15 minut.
A co ke snídani? Nejvhodnější je různé celozrnné pečivo, mléčné výrobky, cereálie, kvalitní šunka (nejlépe krůtí nebo kuřecí), ovoce, zelenina a dostatek tekutin.

Zdravá snídaně
Zdravá snídaně

Ani bez svačiny to nepůjde

I když dítě doma snídá, nemělo by vyrazit do školy bez svačiny. Svačina dodá dítěti dostatek energie, aby bylo pozorné i ve druhé polovině dne. A i když vám to zabere ráno trochu času, připravujte svačiny pro děti doma. Naprosto nevhodné jsou svačiny z různých automatů nebo bufetů. Není ani dobré dát dítěti peníze, ať si koupí na svačinu něco cestou do školy. Většinou by si dítě koupilo sušenku nebo chipsy a o zdravé svačině nelze vůbec mluvit. Pokud se chcete vyhnout ranní honičce a stresu, připravte si svačiny už večer. Stačí ovoce nebo zeleninu omýt a nakrájet do uzavíracích misek a ráno to rozdělit dětem. Výhodné jsou také různé pomazánky, které večer připravíte a ráno namažete na chleba nebo pečivo. S trochou přemýšlení a plánování vám příprava svačiny pro vaše školáky nezabere ráno více než 10 minut, které rozhodně stojí za to.
Základem svačiny by měla být zelenina a ovoce a celozrnné pečivo doplněné například pomazánkou (nejlépe z tvarohu) nebo sýrem. Alternativou může být cereální tyčinka nebo celozrnné sušenky. K pití je nejvhodnější čistá voda, pokud ji dítě odmítá, můžete přidat trochu ovocné šťávy.

Svačina pro školáky
Svačina pro školáky

Úspěšný start

Začátek školního roku je těžký jako každý začátek. Ale s promyšleným plánováním zvládnete vše v pohodě a umožníte dítěti úspěšný start do nového školního roku. Naplánovaný režim dodržujte a vyžadujte to i od ostatních členů rodiny (i když se občas nějaká ta výjimka připouští). Nezapomínejte na společně strávený čas, který můžete využít ke hrám, k procházkám v přírodě nebo ke společnému sportování. Pod tíhou povinností vašich a vašich dětí se vám bude takový čas hledat možná těžko, ale určitě to stojí za snahu. Děti i vy potřebujete čas na odpočinek a ten společně strávený je pro vaši rodinu nejpřínosnější.