Scarf Small Wooden Model House Electric Heating Radiator

Základem efektivního vytápění je dobře nastavená teplota

Zima se blíží a s ní také topná sezóna. Pro mnoho lidí je to noční můra, protože si ihned představí vysoké účty za energie. Tomu můžete zabránit poměrně jednoduše, když se budete držet doporučené teploty pro jednotlivé místnosti ve vašem domově. Hodně lidí všude topí na stejnou teplotu a přetápí svůj domov. To má za následek vysoké účty za energie.

Obývací pokoj

Podle odborníků vám v obývacím pokoji stačí 19-20 stupňů na radiátoru. V zimě nesmíte samozřejmě doma chodit oblečení jako v létě venku. Vezměte si dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv a možná i svetr. Večer se vám bude hodit také hřejivá deka na pohovce. Tato teplota mnoha lidem přijde nízká, ale pro vaše zdraví a nízké účty je ideální.

Ložnice

V ložnici by se měla udržovat nižší teplota, protože v přetopené místnosti nebudete dobře spát. Doporučuje se 16-18 stupňů. Vzhledem k tomu, že budete stejně spát pod hřejivou přikrývkou, vás nemusí nižší teplota děsit. Navíc je dokázáno, že při nižších teplotách se lidem mnohem lépe usíná a mají také hlubší a kvalitnější spánek. Uděláte tedy zároveň i něco pro své zdraví a ráno budete čilí jako rybička.

bed-arrangements-still-life
Zdroj obrázku: Freepik

Koupelna

Na druhou stranu v koupelně je vhodnější vyšší teplota, která pomáhá místnost vysušovat. To je důležité, aby se v koupelně netvořili plísně a nemnožili škodlivé bakterie. V tomto případě nastavte termostat nebo radiátor na 22 stupňů.

Kuchyně

V kuchyni klidně můžete nechat nastavenou teplotu na 18 stupňů. Až budete vařit a péct, bude vám v této místnosti krásně teplo, aniž byste přetěžovali své topení. Můžete také nechat po pečení otevřenou troubu, aby se teplo dostalo do celé místnosti.

Chodba

Schodiště, chodba nebo sklepy nepotřebují prakticky žádné vytápění. Během zimních měsíců by tam mělo být 10-15 stupňů, abyste se vyhnuli plísním. Vzhledem k tomu, že tam netrávíte žádný čas, nemusíte si s teplotou dělat příliš starosti.

Zdroj: https://www.vaillant.co.uk/homeowners/advice-and-knowledge/what-is-the-ideal-room-temperature-1769698.html