Sideways Woman Washing Hands Isolated Blue

Žluté nehty nemusí být pouze estetický problém. Někdy mají hlubší příčinu

Žluté nehty jsou velmi nevzhledné a odstranění tohoto problému je většinou obtížné. Změna barvy nehtů by měla být signálem, že něco není v pořádku. Jakmile se k tomu objeví další příznaky, jako například otoky, měli byste být na pozoru. Syndrom žlutých nehtů je záhadou i pro lékaře, kterým nejsou jasné příčiny tohoto problému. Podívejme se na tento syndrom trochu blíž.

Příčiny a příznaky syndromu žlutých nehtů

Syndrom žlutých nehtů (YNS) je vzácnou nemocí, která se projevuje změnami nehtů na rukou a nohou. Většinou se postižení objevuje na všech nehtech. Nemoc provází také poruchy dýchacího systému a otoky na některých částech těla (v oblasti lymfatického systému). Pod nehty se začne hromadit lymfa, což způsobí žluté zabarvení. Přesná příčina nemoci není známa.

Jaké jsou příznaky syndromu žlutých nehtů? Nikoho nepřekvapí, že se jedná o světle žluté nebo zelenožluté nehty s tmavšími okraji. Setkáme se ale také se silnějšími nehtovými ploténkami, zpomalením růstu, drážkami na nehtech, lymfedémem, pleurálním výpotkem, chronickým kašlem nebo chronickou infekcí horních cest dýchacích.

Close Up Washed Hands
Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, když se problém objeví?

Změna barvy nebo tvaru nehtů nemusí hned znamenat vážné problémy. Neměli byste to ale ignorovat. V každém případě se s vaším tělem něco děje. Žluté nehty mohou být příznakem nefunkčních jater nebo ledvin, cukrovky, plísňové infekce nebo lupénky. Jestli máte problémy s nehty po delší dobu, navštivte svého lékaře a nechte se podrobit diagnostice.

Léčba syndromu žlutých nehtů

Syndrom žlutých nehtů nelze léčit jako samotnou nemoc. Léčí se pouze příznaky, které má konkrétní pacient. Antibiotika pomohou při opakovaných infekcích dýchacích cest. Vitamín E nebo itrakonazol můžou pomoci ke zlepšení nehtů, ale změny mohou být i trvalé. Léčbu vždy musí určit lékař. Nikdy se o to nepokoušejte sami, protože žluté nehty mohou mít mnoho příčin a každá z nich se léčí jiným způsobem.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557760/