Cinnamon 92594 1920

Pohlížet na voňavou skořici jenom jako na koření je chyba, jde o unikátní antioxidant

Skvělá vůně skořice mnohým z nás navodí představu tepla domácího krbu se sněhem zapadanými okny. Skořice se totiž využívá především v pokrmech, které nás zahřejí a navodí nám vánoční atmosféru plnou domácí pohody. Pojďte ji okusit ale i jinak a seznamte se blíže s jejími blahodárnými účinky.

Odkud skořice pochází?

Jedná se o sušenou kůru skořicovníku, kterou lidé jako koření začali používat už před 4000 lety. Je to tedy jedno z nejstarších koření vůbec. Skořicovník čínský a cejlonský oslovily už dávné obchodníky s kořením, kteří je ihned poslali dál do Egypta, Říma i Řecka, kde svou vábivou vůní oslovily mnohé vlivné občany. Avšak dlouho se neznal její pravý původ. Teprve až Alexandr Makedonský na svých cestách poznal strom skořicovníku a vyvrátil tak mýty o obrovských ptácích, jež toto koření snášejí na zem. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Že jen ve sladkých pokrmech? Ale kdeže…

Vůni skořice si často spojíme s představou jablečného koláče nebo rýžového nákypu. Nicméně skořice není ideální jen pro sladká jídla, ale také dokonale zvýrazňuje chuť kořeněných pokrmů a dodává jim mírně exotický charakter. Zkuste rodinu překvapit a připravit jim na talíř třeba kuře se skořicí a ovocem. Ke snídani se také perfektně hodí francouzský toast s vajíčky a skořicí. Nebojte se někdy se skořicí zaexperimentovat, i když zůstává pravdou, že ve sladkých pokrmech je skořice královnou. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Myslete na zdraví

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že skořice má vliv i na naše zdraví. Má totiž jednu z nejvyšších hladin antioxidantů, jež v těle snižují míru oxidačního stresu, který vede k rozvoji mnoha nebezpečných chorob. Existují také studie, které naznačují, že skořice může snížit hladinu cukru v krvi. Problémem ale je, pokud skořici využíváme jako dochucovadlo sladkých jídel. V tomto případě je spíše lepší zvolit si slanou variantu pokrmu a tělo sladkostmi nezatěžovat.

Zdroj: padlizsankucko.hu, Autorský text