Natural Hormonefree Sweet Banana Small Healthy Natural Bananas

Banánové hnojivo potěší rostliny doma i na zahradě

Hnojivo z odpadního materiálu? Proč ne! Banánové slupky běžně končí v odpadkovém koši, v lepším případě pak na kompostu, proč z nich tedy ve stylu zero waste nepřipravit dokonale účinné hnojivo? Jeho příprava je nadmíru snadná, navíc může jedině pomoci, protože je nadité minerálními látkami a hodí se pro použití na většinu interiérových rostlin. Hnojivo z banánových slupek povzbudí růst a přinese bohatost květů. Jak se toto hnojivo připravuje a používá?

Účinné hnojivo z odpadu

Banánové slupky jsou odpadním materiálem s velkým potenciálem, protože obsahují pro rostliny cenné živiny, zejména se jedná o draslík a fosfor. To je též důvod, pro který se vyplatí přidávat banánové slupky do kompostu, protože draslík zlepšuje odolnost rostlin a fosfor podporuje kvetení a stimuluje kořenový systém. Kromě toho slupky obsahují i další minerály, jako jsou vápník, hořčík, dusík, nechybí kyselina křemičitá, tedy látky, které zlepšují stav rostlin, a dokonce chrání před útoky škůdců, zejména mšic.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava banánového hnojiva

Hnojivo z banánových slupek je snadné na přípravu a jedná se o univerzální prostředek pro povzbuzení rostlin. Slupky se musí umýt pod tekoucí vodou a nakrájet na menší kousky, poté se vloží do zavařovací sklenice a zalijí teplou vodou. Uloží se na 48 hodin do tmy a následně se ředí čistou vodou v poměru 1 : 1, může se okamžitě aplikovat pomocí rozprašovače. Tímto způsobem se rostliny zahnojí, k tomu se ochrání před mšicemi, které se nachází na nadzemních částech rostlin.

Co s nimi? Zakopat!

Další možností využití banánových slupek je na zahradě, kdy se mohou přidat do kompostu nebo nakrájené smíchat přímo se substrátem nebo se zeminou asi tři týdny před plánovanou výsadbou nových sazenic. Rozkládající se slupky výtečně doplní živiny, navíc se uvolňují postupně, což je pro rostliny naprosto ideální. Banánové hnojivo se může používat na hrnkové rostliny včetně orchidejí, lilií, dracén nebo kapradin. Na zahradě naopak potěší většinu trvalek nebo keřů, povzbudí ke květenství i růže nebo zlepší chuť rajčat.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/banana-peels-as-fertilizer