Scandi Boho,style,bedroom,,3d,render

Vytvořte si svou dokonalou oázu spánku ve své ložnici a spěte nerušeně každou noc

Kdo by netoužil po tom, ulehnout večer do postele, prospat nerušeně celou noc a ráno se probouzet s dobrou náladou a dostatkem energie na celý den? K tomu, aby se tato krásná představa stala skutečností, stačí provést několik změn ve vaší ložnici. Co patří do ideální ložnice? Inspirace, rad i tipů pro vás máme víc než dost.

Proč se vám špatně spí?

Nespavost, alergie, nadměrný stres, pocení, příliš mnoho starostí, nevhodná teplota ložnice, proleželá matrace – to jsou jen některé důvody, proč může být usínání náročné a kvalitní spánek je pro vás velkou neznámou. Pokud ovšem věnujete nějaký čas večerním rituálům a pozměníte vzhled své ložnice, usínání pro vás bude mnohem příjemnější a snazší. V čem lidé nejčastěji chybují a na co se zaměřit?

Postel je základem každé ložnice

Alfou a omegou každé ložnice je postel. Ta musí být dostatečně velká, abyste se na ni vy, případně i váš partner, vešli. Zároveň musí být vybavena kvalitní matrací, jež vám poskytne ideální podmínky pro spánek. Mezi spáči jsou oblíbené pěnové matrace s línou pěnou, jež zkopírují tvar vašeho těla, elastické latexové matrace či prodyšné pružinové.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Polštář a přikrývka pro naprosté pohodlí během spánku

Kromě luxusní matrace Spirit Superior jsou nedílnou součástí lůžka také polštář a přikrývka a zapomínat bychom neměli ani na ochranný potah matrace. Ten ji chrání před poškozením a prodlužuje její životnost. Při výběru ložního prádla se zaměřujte na přírodní materiály. Ložní povlečení z přírodních materiálů je totiž pro vaše tělo příjemné a dokonale si poradí s odvodem vlhkosti.

Jak poznat zdravou ložnici?

Zdravá ložnice je taková, ve které se vám skvěle spí a během noci vás nic neruší. Ideální teplota na spaní se pohybuje v rozmezí od 18 do 20 °C, rolety jsou přes noc stažené, závěsy zatažené a časné probuzení se nekoná, protože okna jsou dokonale zacloněna a vás tak neprobudí první ranní sluneční paprsky. Pokud vás probudí i sebemenší zdroj světla, neváhejte si pořídit speciální masku na oči. Nepříjemné noční pocení lze zmírnit právě díky již zmíněným přírodním materiálům ložního prádla.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Jak je to s doplňky do ložnice?

Přestože ložnice slouží pro klidný a zdravý spánek a většinu času v ní strávíte právě spaním, rozhodně to neznamená, že by se v ní neměly vyskytovat žádné doplňky a dekorace. Vybavení ložnice, stejně jako ložní prádlo, by mělo být přírodní. Dřevo, korek, sklo, proutí a přírodní materiály nábytku přemění vaší ložnici v hotovou oázu klidu a pohody.

Inspirací vám při zařizování může být zen styl. Jeho kouzlo tkví v jednoduchosti a harmonii. Jemné tóny v kombinaci s přírodními materiály jsou tím pravým pro každou ložnici, protože nepůsobí rušivě, a naopak vás dokážou správně zklidnit a ukolébat ke spánku.

Na co si dát pozor

Dostatek zdravého spánku a pevná imunita jsou propojenější, než si myslíte. Proto se vyvarujte nejčastějších chyb, kterých se české domácnosti dopouštějí.

Které to jsou?

  • Elektronika může váš spánek narušit. Zapomeňte na sledování televize a displeje mobilního telefonu před spaním a raději se elektroniky v ložnici úplně zbavte.
  • Umělé materiály a zdravý spánek? To nejde dohromady. Jak na ložnici ekologicky? Řešením je eko bavlna, chladivé hedvábí, bambus, konopí či kašmír.
  • Osvojte si správné návyky před spaním. Nekonzumujte těžká jídla a omezte konzumaci alkoholu i kouření.

Ložnice v přírodním stylu ve vás vyvolá pocit klidu a pohody a po ulehnutí vás nebude nic rušit od spánku. Ať už vám vyhovují pěnové matrace, latexové nebo ty pružinové, doplňte je ložním prádlem z přírodních materiálů, zatemněte okna, hlídejte si teplotu v místnosti a snažte se v ložnici udržovat harmonii a čistotu. Uvidíte, že budete spát nerušeně po celou noc. Vyvarujte se nejčastějších chyb českých ložnic. Doplňky do oázy klidu patří, ale elektronika a umělé materiály rozhodně ne.