Close Up Garden Automatic Irrigation System Watering Green Grass Lawn Sunny Day High Angle View

Bez pravidelného zavlažování se žádný trávník neobejde. Při správném postupu bude dokonalý po celý rok

Mít krásný trávník je sen každého zahradníka, ať má velký prostor, nebo jen malou zahrádku, kde pěstuje základní ovoce a zeleninu. Udržet trávník nejen zelený, ale také příjemný na pohled i dotek může být někdy těžká práce. Víte, jak správně trávník zalévat a co mu dopřát, aby byl dlouhodobě zelený a nic mu neškodilo? Pro někoho to může být novinka, ale je potřeba si pamatovat několik pravidel, aby se trávník zelenal.

Zalévání je alfou a omegou zeleného trávníku

Pravidelnou zálivkou trávníku zajistíte, že bude tráva růst rovnoměrně a nebudou se na něm vyskytovat žádná tmavá místa, která znamenají, že tráva uschla a zmizela. Můžete aplikovat dokonce dvě metody. Tou první je zalévat, druhou možností je systém, který se postará za vás a bude trávník pravidelně zavlažovat. Můžete si ho nainstalovat ještě předtím, než založíte samotný trávník.

Odborníci snadno poradí a ukážou, jak systém funguje, a budete to mít skoro bez práce. V horkém počasí je pak potřeba trávníku dopřát o něco více vláhy, aby byl stále zelený. Při slunečných dnech se ale vyplatí zalévat trávu jen ráno nebo večer, protože sluneční paprsky a voda mohou způsobit spálení trávy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak starý máte trávník?

Odpar by se tak měl minimalizovat, proto je vhodné si počkat na večerní hodiny nebo si ráno přivstat. Trávník si tak vezme vody, kolik potřebuje, a nemusíte se bát slunce. Travní kořeny jsou hluboko 10–15 centimetrů, je tedy potřeba dodat vláhu právě jim. A jak často trávník zalévat v horkém počasí? To zase záleží na tom, jak starý trávník máte.

Mladý trávník bude potřebovat častěji zálivku, protože ještě roste a je potřeba ho podpořit. Každé dva až tři dny bude ideální interval. Raději trávník zalévejte častěji a méně než jednou a vydatně – je to stejné pravidlo, které platí také u rostlin. U zalévání vydržte do doby, než se počasí umoudří. Poté už můžete trávník zalévat pouze jednou týdně nebo podle potřeby.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/how-water-lawn