Handsome Carpenter Working With Wood

Dřevěné piliny lze na zahradě zužitkovat jako hnojivo nebo mulč

Zahrada je magické místo, kde trávíme svůj volný čas. Péče o zahradu zahrnuje nejrůznější pracovní činnosti. Mezi ně patří i údržba rostlin a dřevin. Když začneme řezat dřeviny, jako odpad z nich získáme piliny. Tento produkt z dřevin mnozí lidé vnímají jako odpad, a tak je spousta lidí vyhodí, aniž by si uvědomovali jejich benefity. Na mysli máme pouze organické dřeviny, nikoliv ty z nábytku, které obsahují stopy barvy, laku a lepidla.

Pozor na některé druhy dřevin

Ne všechny druhy dřevin jsou vhodnými adepty na použití pilin. Některé stromy obsahují látku zvanou juglon, která negativně ovlivňuje jiné rostliny. Mezi takové stromy patří například:

  • ořešák královský,
  • ořešák černý,
  • olše,
  • akát.

Piliny z těchto stromů je vhodné kompostovat několik měsíců. Lepší je ale vsadit na jiné druhy, které můžete bez obav použít hned.

Zdroj obrázku: Freepik

Výživné hnojivo

S pilinami nezacházejte jako s odpadem. Místo toho jim najděte nové využití. Piliny můžete využít jako hnojivo. Nemusíte tak zbytečně utrácet za hnojivo v obchodech. Dřevní štěpka a piliny jsou skvělým zdrojem humusu. Jedinou nevýhodou je celková doba přeměny, celý proces může trvat až 12 měsíců. Pro mírné urychlení procesu se doporučuje přidat dusíkaté hnojivo.

Mulčování

Dřevěné piliny z jehličnanů podporují okyselení substrátu. Zbytky z listnatých stromů je potřeba předem zkompostovat, abyste je mohli použít jako mulč. Co mulčování z pilin přináší?

  • Chrání před mrazem i nadměrným horkem,
  • snižuje nadměrné odpařování vody z půdy,
  • brání rozvoji plevele.

Optimální vrstva mulče by měla být v rozmezí 5–10 centimetrů. Po nějakém čase začne tato vrstva ubývat, proto je důležité ji občas doplnit. Pozor na přesažení 10cm délky, hrozí přilákání hlodavců.

Jaké rostliny mají nejraději piliny?

Jehličnaté piliny jsou ideální pro pěstování rododendronů, azalek, borůvek nebo brusinek. Pro pěstování jahod nebo lesních jahod se vyplatí sáhnout po kompostovaných pilinách. Ochranná vrstva snižuje riziko infekce plísní šedou.

Piliny navíc ztěžují cestu šnekům, takže většinou svůj výlet na nejatraktivnější plodiny vzdají.

Zdroj: https://www.gardensalive.com/product/what-can-you-do-with-sawdust