Front View Woman Holding Banana

Z banánových slupek připravíme výživné hnojivo, hodí se především pro rajčata

O moderním stylu zero waste se v poslední době hodně hovoří. Jedná se o způsob života bez odpadu, kdy se využívají všechny možné zdroje a zamezuje se tím generování odpadu. Snižují se dopady skládkování nebo spalování na životní prostředí. Právě nadšenci tohoto hnutí upozorňují na možnosti, jak využívat biologický odpad například na zahradě. Zářným příkladem je banánová slupka, která rozhodně nemusí skončit v odpadkovém koši. Má řadu výhod a může se využít zejména na zahradě při hnojení rajčat a dalších plodin.

Prospěšné vitamíny a minerály

Banány jsou ideální svačinkou do školy nebo do práce, výhodou je i praktické balení ovoce, navíc se nemusí před konzumací mýt. A co se slupkou? Také slupka skýtá značné výhody, protože obsahuje vitamíny, jako jsou C, E a skupiny B, k tomu antioxidanty a minerály, zejména fosfor a draslík. Tyto minerály jsou obsažené ve velkém množství, proto se mohou používat jako ekologické hnojivo.

Zdroj obrázku: Freepik

Ideální výživa pro rajčata

Čím hnojit? To je otázka všech pěstitelů rajčat, kteří touží po bohaté sklizni. Banánové slupky jsou správnou odpovědí, protože vyživují rostlinu a napomáhají jejímu růstu, květenství i plodování včetně dozrávání rajčat. Tyto prvky zásadně ovlivňují sklizeň, proto je potřeba je dodávat rovnoměrně a v průběhu celého vegetačního růstu. Ekologické hnojivo z banánových slupek se snadno připravuje, jen je třeba použít slupky z bio plantáže nebo běžné dokonale omýt.

Příprava a použití banánového hnojiva

Slupky se omyjí a nakrájí na centimetrové kousky. Vloží se do sklenice a zalijí litrem čisté vody. Sklenice se odloží stranou na týden až dva týdny, aby se mohly výživné látky louhovat, poté se roztok přelije přes sítko. Připravené hnojivo se používá po naředění v poměru 1 : 4 a užívá se jako zálivka i postřik. Zalévá se ke kořenům jednou až dvakrát týdně, při aplikaci rozprašovačem se musí počkat na večer nebo na zamračený den. Sluneční paprsky by totiž mohly postříkanou rostlinu spálit.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants