Pretty Thin Woman Feeling Disgusted Irritated Sticking Tongue Out Disliking Something Nasty Yucky

Bílý povlak na jazyku může varovat před vážným onemocněním. Pozor na doprovodné příznaky

Zbarvení nebo povlak na jazyku způsobují bakterie ústní dutiny a mnohdy se jedná o relativně neškodný jev. V některých případech ovšem může být zejména bílý povlak jazyku symptomem závažnější problémů, které je následně nutné řešit s odborníkem. Povlak se často vyskytuje jako doprovodný jev při infekcích v ústní dutině nebo krku, pokud ovšem jeho přítomnost přetrvává i po odeznění ostatních problémů, měli byste se mít na pozoru.

Bílý povlak jako příznak závažnějších nemocí

Povlak na jazyku se může objevit prakticky u každého, ve většině případů je spojen s aktuálním stavem nebo životním stylem člověka. Pokud ovšem na jazyku přetrvává delší dobu, měli byste se pídit po dalších symptomech, které mohou s tímto příznakem souviset.

Infekce projevující se bílým povlakem

Bílý povlak se na povrchu jazyka objevuje často během různých infekčních onemocnění. Jedná se například o příznak spály, již způsobují bakterie usazené v krku. Dalším symptomem této nemoci je rudá vyrážka na tváři. Kromě infekční spály se bílým povlakem projevují také kvasinkové nebo plísňové infekce. Výrazný povlak naznačuje obvykle přítomnost afty v krku, na jazyku nebo jinde v ústech. Ty se nejčastěji vyskytují u dětí nebo starších lidí.

Zdroj obrázku: Freepik

Závažné nemoci, jejichž symptomem je bílý povlak na jazyku

Nejen bílý, ale také našedlý povlak na jazyku může být příznakem leukoplakie, tedy rakoviny, jež vytváří na jazyku bílé léze. Tento problém nejčastěji poskytuje dlouholeté kuřáky. Vedle leukoplakie může bílý až šedý povlak na jazyku indikovat také břišní tyfus – v tomto případě se ovšem povlak nenachází na špičce jazyka.

Jak řešit bílý povlak

Povlak jazyka, který vzniká pouze nepříznivým prostředím ústní dutiny, lze odstranit pravidelnou a důslednou hygienou. V případě, že se povlak i přes pravidelné čištění stále vrací nebo jej dlouhodobě nelze odstranit, raději vyhledejte lékařskou pomoc a problém konzultujte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/white-tongue