Child Boy Sitting Coach With Tablet Playing Games Studying Something It Social Technology Concept

Chytré aplikace mohou dítě rozvíjet, dobře číst ale naučí tužka a papír

Téměř každé čtyřleté dítě má doma tablet či mobilní telefon. Digitální svět je ovšem plný nástrah a nebezpečí, hlavně pro děti, které určitým věcem ještě nerozumí. Na druhou stranu je zde i nekonečno úžasných možností, jak dítě rozvíjet. Je ale potřeba si pohlídat, aby se vaše dítě vydalo v internetovém lese tím správným směrem.

Vzdělávací videa a software

Na internetu jsou k zhlédnutí také kvalitní vzdělávací videa a softwary ke stažení. Mohou děti rozvíjet a vzdělávat v mnoha oborech. Ku příkladu mohou děti naučit dokonce i číst, počítat, nebo mluvit cizím jazykem. Pro správné budování mozkových spojení pro gramotnost našich dětí ovšem jen interaktivní výuka nestačí. Dle vědeckých výzkumů je stále velmi důležitý nácvik rukopisu. Je zde velká spojitost s dobrým a plynulým čtením.

Metoda „vidět a říct“

„Vidět a říct“ (see-and-say) je metoda, při které dítěti ukážete písmeno a u toho písmeno i vyslovíte. V televizi tuto metodu používá britský pořad Sezame, otevři se (Sesame Street), kdy maňásci ukazují dětem různé předměty a písmena a poté vyslovují jejich názvy. Je to asi nejlepší metoda vzdělávání dětí přes tato média. Psycholožka Karin Jamesová z univerzity v Indianě tvrdí, že aby se děti opravdu staly dobrými čtenáři, je zapotřebí praxe také ve psaní rukou.

Zdroj obrázku: Freepik

Psaní rukou je základ

Tato psycholožka tvrdí, že pokud se člověk na něco jen dívá a poslouchá, ke správné gramotnosti to nestačí. Pokud totiž dítě písmena bude také psát, bude muset zapojit i jiné „mozkové závity“, aby ruka správně písmeno napsala. Čtení pro něj pak bude jednodušší a zábavnější. Jako příklad uvádí také kurz plavání, který bychom mohli mít přes televizi nastudovaný dokonale, ale pokud nevlezeme do vody, plavat se nikdy nenaučíme. Zdůrazňuje také, že procedurální učení vždy zahrnuje vytváření spojení mezi senzorickými a motorickými oblastmi mozku.

Nechte tedy děti nejen poslouchat a koukat na vzdělávací videa, naučte je písmena také psát rukou a uvidíte, jak se jejich čtení a celková gramotnost zlepší.

Zdroj: https://www.theguardian.com/technology/2015/feb/23/reading-writing-on-paper-better-for-brain-concentration