Čištění brýlí má pravidla. Díky nim nedojde k poškození skel ani obrouček
Spousta z nás je majiteli brýlí. Ať už jsou to ty dioptrické, či v období léta sluneční. Většina z nás tak ví, jak je nepříjemné, když jsou brýle umaštěné či flekaté. Čím je ale správně vyčistit? Odpověď vás překvapí. Nenechte se zlákat parfemovanými hadříky a místo toho použijte starou dobrou klasiku.
Je třeba dodržovat postup
U čištění brýlí je dobré začít od samotných sklíček. Ta opláchněte pod tekoucí teplou vodou. Dávejte ale pozor, aby nebyla příliš horká. K osušení pak rozhodně nepoužívejte ručník, kuchyňské utěrky ani kapesník, ale ideálně utěrku z mikrovlákna. Pokud nějakou takovou nemáte, můžete ji nahradit třeba kouskem bavlny. Nejdůležitější je, aby byly látka či hadřík čisté a nepoškrábaly nebo opět neznečistily sklíčko. Po usušení nezapomeňte ani na klouby brýlí. Právě v těch se může skrývat mnoho nečistot či prachu. Je tak dobré na ně vzít třeba vatový tamponek, či je alespoň profouknout.
Jakými zásadami se při čištění vždy řídit
Základem je nikdy nečistit skla vlhkou či parfémovanou utěrkou či ubrouskem, ačkoli to na nich může být napsané. Akorát tím nečistoty rozmažete a nevyleštíte je. Stejně tak byste neměli používat žádné prostředky, které jsou byť jen trochu agresivního typu. Skla se mohou poleptat a z obrouček byste mohli setřít například barvu nebo potisk. Vyhněte se také klasické metodě leštění cípem košile či trička. Jejich použitím můžete sklíčko nevratně poškrábat, jelikož nikdy nevíte, co za nepořádek na látce je. To stejné platí i o kapesnících, kuchyňských utěrkách, toaletním papíru, ručníku či klasickém hadru. Vždy používejte ideálně čistý hadřík z mikrovlákna či jinou tkaninu na tento účel přímo určenou. Při leštění buďte také opatrní na to, kolik síly používáte. Mohlo by se totiž stát, že brýle buď prasknete, anebo je z obrouček vymáčknete.
Zdroj: https://www.warbyparker.com/learn/how-to-clean-glasses