Spray 3843769 1280

Deodoranty používáme automaticky a nepřemýšlíme o jejich složení. To však může být škodlivé

Veškeré spreje, kuličky a jiné podobné produkty se liší složením. Rozhodně ale existují látky, které jsou společné pro všechny typy těchto produktů. A bohužel to jsou látky, které pro zdraví uživatele nejsou příliš prospěšné a ani bezpečné.

Co obsahují deodoranty

Samozřejmostí je voda, ta musí být obsažena ve všech deodorantech. Jedná se o základní složku při výrobě daného přípravku. Další složkou jsou vůně. Mohou být syntetické, nebo přírodní. Nejčastěji jsou pojmenované jako „parfém“. Mohou být také na základě éterických olejů. Zahušťovadla a konzervanty takový deodorant bohužel obsahuje. Většinou mezi tyto složky spadají látky, jako jsou sorban draselný nebo xantanová guma. Tyto dvě vypsané jsou mírnější. Co byste si měli hlídat, je obsah soli hliníku – chlorid hlinitý, síran hlinitý. Dále parabeny – konzervační látky. Nejlépe se jim vyhněte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se takový deodorant liší od antiperspirantu

V regálech nám jistě nepřijdou deodoranty a antiperspiranty rozdílné. Mimo to, že mají na obale například uvedené, že jeden zabrání pocení 24 hodin, druhý 48 hodin a třetí 72 hodin. Dalším rozdílem, který nezahlédneme pouhým podíváním se na obal, je ten, že deodorant dokáže svými parfémy zamaskovat pach od potu.

Náš pot nemá zapáchat, ale má být překrytý právě deodorantem. Na pokožce ale stále zůstávají bakterie, které nepříjemně smrdí. Deodorant je jednoduše navržen tak, aby snižoval zápach na pokožce. Na druhou stranu antiperspirant dokáže blokovat pocení – zablokuje potní žlázy. Bohužel tyto přípravky jsou z velké části složené na solích hliníku, které jsou nepříznivé pro naše zdraví. Ženám nad padesát let se doporučuje, aby takové přípravky neužívaly, protože mohou podporovat vznik rakoviny prsu. Lze koupit přípravky bez těchto solí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide