Latte Coffee

Dvanáctiletý výzkum potvrdil příznivé účinky kávy. Předejít dokáže arytmiím i mrtvici

Dlouhých dvanáct let se australští vědci zabývali výzkumem vlivu kávy na zdraví. A zde jsou výsledky, které mohou být pro některé konzumenty velmi překvapivé. Jednoznačnou odpovědí je, že káva je zdravá a její pití prodlužuje život. Pomáhá snížit riziko mnoha srdečních i jiných chorob, ale záleží též na druhu vypité kávy. Jak se liší výsledky u kávy připravované z mletých zrnek, u instantní nebo bezkofeinové varianty?

Výzkum dlouhý dvanáct let

Výzkumníci z Baker Heart and Diabetes Institute v australském Melbourne se věnují problematice kávy a jejího vlivu na zdraví mnoho let. Během dvanácti let sledovali přes 450 tisíc lidí, které rozdělili do čtyř skupin, přičemž v jedné byli konzumenti černé kávy z mletých zrn, v další instantní kávy a v posledních dvou milovníci bezkofeinové varianty a lidé, kteří kávu vůbec nepijí. Výsledky jsou překvapující, protože podle vědců je pití až pěti šálků kávy každý den zdraví prospěšné a významně snižuje riziko ischemické choroby srdeční, infarktu a mozkové mrtvice.

Zdroj obrázku: Freepik

Kofeinem proti ateroskleróze, arytmiím i mrtvicím

Kofein v kávě působí proti kardiovaskulárním onemocněním, předchází mrtvici nebo předčasnému úmrtí, ale bezkofeinový nápoj nepomáhá předcházet arytmiím. Každopádně u všech variant se potvrdilo, že má káva pozitivní vliv na srdce, snižuje riziko rakoviny prostaty, jaterních onemocnění, diabetu, Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby. To vše za předpokladu, že člověk pije 3–4 hrnečky kávy denně. A který kávový nápoj je nejzdravější?

Nejzdravější je klasika

Kterou kávu konzumovat, aby měla největší přínos pro zdraví? Rozhodně klasickou kávu připravovanou přímo z mletých zrnek, například espresso nebo americano z vysokotlakého kávovaru. U těchto variant je totiž riziko předčasného úmrtí nižší až o 27 procent a srdečních chorob a mrtvice až o 20 procent. Výzkumu se však účastnili pouze zdraví jedinci, proto je nutné vždy přistupovat k výsledkům obezřetně a při srdečních obtížích konzultovat množství kávy se svým ošetřujícím lékařem. Současně se výsledky týkají pouze černé kávy bez přídavku cukru nebo mléka, tyto ingredience mohou ovlivnit výsledné vlastnosti daných nápojů.

Zdroj: https://www.beckershospitalreview.com/cardiology/study-links-coffee-with-longevity-lower-risk-of-heart-disease.html