Abendstimmung 4503192 1920

Jak funkčně a zároveň příjemně zařídit malý balkon?

Mnoho lidí bydlí v bytech, které nejsou vybaveny lodžií nebo balkonem a dali by mnoho za to, aby to mohli změnit. Pokud tedy má váš byt jen malý balkon a vy si nevíte rady s tím, jak ho zařídit, zaměřte se na pozitiva a využijte prostor, který máte k dispozici, účelně co nejvíce je to možné.

Nejlepší radou do začátku je, abyste svůj balkonový prostor zcela vyklidili. To se týká starého nábytku, nepotřebných věcí, které jste tam možná odkládali, nebo květináčů s květinami, které již mají svůj život za sebou. Když budete mít balkon prázdný a čistý, snadněji si představíte, co a jak byste chtěli změnit a jak by měla vypadat jeho výsledná podoba.

Zaměřte se na tři hlavní body, které budete potřebovat vyřešit, a to volbu

  • vhodné zeleně
  • správného nábytku, a
  • potřebného osvětlení.

Volba vhodné zeleně

Ani při malých rozměrech vašeho balkonu se nemusíte obávat toho, že by se na něj nevešly krásné květiny, a dokonce i užitkové rostliny. Nezapomeňte, že kromě podlahy nebo stolku můžete využít například závěsné květináče nebo umístit truhlíky zvenčí na zábradlí. Tímto způsobem můžete mít balkon plný barev a vůní květiny, které ale nezaberou příliš místa a pomohou vám vytvořit útulný a příjemný kout. Pokud jde o výběr konkrétních rostlin, bude samozřejmě záležet na vašich preferencích a možnostech. Kromě odolnějších venkovních rostlin můžete pěstovat také například bylinky nebo pro část balkonu zvolit například kaktusy, které jsou odolné a nevyžadují příliš péče.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Volba správného nábytku

Žádný, ani ten nejmenší balkon se neobejde bez alespoň několika kousků nábytku. Na balkoně si chcete přirozeně vytvořit koutek k posezení, a to jak o samotě, tak s blízkou osobou. Pokud je prostor vašeho balkonu opravdu omezený, poohlédněte se po stolu, který má sklopnou desku ve tvaru půlkruhu. Takový stůl totiž zabere opravdu jen minimum místa a je velice praktický. K němu pořiďte ve stejném nebo podobném designu dvě židle, které opatřete pohodlnými, měkkými barevnými sedáky, a máte již kus práce hotový. V závislosti na prostoru, který po této úpravě na balkonu ještě zbývá, můžete zvážit například pořízení truhly, která bude sloužit jako ukládací prostor a zároveň také jako místo k sezení. Zakoupit nebo si nechat zhotovit můžete například také vhodnou zástěnu, která váš balkon skryje před očima kolemjdoucích nebo osob, které by na něj mohly vidět z okolních domů. Fantazii se zde opravdu meze nekladou.

Volba potřebného osvětlení

Při výběru jakéhokoliv venkovního osvětlení se před koupí vždy poraďte ve specializovaných prodejnách, protože takové osvětlení musí na rozdíl od vnitřního splňovat další parametry, aby bylo odolné vůči nepříznivým vlivům počasí. Kromě funkčnosti však nezapomeňte také na to, aby vám světlo bylo příjemné a navozovalo relaxační atmosféru.