Storage Food Kitchen Pantry Pickled Canned Vegetables Fruits Shelf Cooking Home Homemade Preservation Household

Jak na moderní zavařování: Místo hrnce trouba a dodržovat čistotu

Zavařování je stará metoda konzervace potravin, která umožňuje zachovat čerstvost ovoce, zeleniny a dalších dobrot po celý rok. Tradičně se při sterilizaci používá hrnec s vodou, ale existuje také modernější přístup – zavařování v troubě. Tato metoda kombinuje pohodlí s jednoduchostí a umožňuje zachovat vaši úrodu dlouhé měsíce, někdy i roky. Zde je průvodce zavařováním v troubě.

Co budete potřebovat:

 1. Ovoce nebo zeleninu: Můžete zavařovat téměř jakýkoli druh ovoce a zeleniny podle vašich představ. Oblíbené volby zahrnují třeba jahody, maliny, meruňky, okurky, nebo papriky.

 2. Sklenice a víčka: Použijte sklenice s víčky, které jsou určené pro zavařování. Sklenice by měly být čisté a nepoškozené.

 3. Troubu: Samozřejmě budete potřebovat troubu. Většina receptů pro zavařování v troubě se doporučuje předehřát na určitou teplotu.

 4. Potřebné ingredience: Zavařovací sirup (obvykle cukr a voda), kyselina citronová nebo kyselina askorbová pro uchování barvy ovoce a zeleniny.

Postup:

 1. Připravte sklenice: Sklenice a víčka důkladně umyjte a sterilizujte. Víčka by měla být namočená v horké vodě, aby se změkčila gumová část, která uzavírá sklenici.

 2. Připravte ovoce nebo zeleninu: Ovoce nebo zeleninu omyjte a připravte podle potřeby (oloupejte, odstraňte jádra, stonky atd.). Pokud používáte ovoce, které by mohlo zhnít, je dobrý nápad odstranit všechny zkažené části.

 3. Připravte zavařovací sirup: Připravte zavařovací sirup podle receptu. Obvykle obsahuje cukr a vodu, ale můžete přidat také kyselinu citronovou nebo kyselinu askorbovou podle potřeby.

 4. Naplňte sklenice: Naplňte sterilizované sklenice připraveným ovocem nebo zeleninou a zalijte horkým zavařovacím sirupem, tak aby byly plně ponořeny. Ujistěte se, že nezůstává žádný vzduchový vak ve sklenici.

 5. Zavařte v troubě: Sklenice s obsahem umístěte na plech a vložte do předehřáté trouby. Postupujte podle receptu a nechte sklenice zavařovat v určené teplotě po určitou dobu.

 6. Vyjměte sklenice: Po ukončení zavařování vyjměte sklenice z trouby. Buď slyšíte charakteristický zvuk, kdy se víčko zatáhne dolů, což značí, že je sklenice vzduchotěsně uzavřená, nebo můžete použít jiný test na kontrolu, zda jsou sklenice dobře uzavřené.

 7. Skladování: Uložte uzavřené sklenice na chladném a tmavém místě. Zavařeniny by měly být připravené k použití po několika týdnech nebo měsících.

Zavařování v troubě je moderním a pohodlným způsobem, jak zachovat čerstvost a chuť ovoce a zeleniny po celý rok. Sledujte recepty a pokyny pro správné zavařování a užijte si přírodní dobroty po celou sezónu.