Feminela1 Resolutionplus

Jaké potraviny jíst, když jste ve stresu?

Stresu je kolem nás dost a dost. Dá se zmírnit mimo jiné i stravou. Každý ví, že na nervy působí čokoláda a starosti. Rozhodně se však nejedná o příliš dietní potraviny. Na uklidnění nervu funguje i mnoho zdravých potravin. Zkuste je a uvidíte. Zdravý životní styl vám nepřinese jen klidnější mysl, ale i hezčí postavu.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 jsou skvělé na imunity a organismus více odolávat stresu. Podporují dobrou náladu a navíc dodávají tělu cenné nenasycené mastné kyseliny. Hodně se nachází v rybách (losos, sleď, tuňák či sardinky).

Tryptofat či tyrosin

Tryptofan neumí organismus vytvořit sám a je nutné ji přijímat z potravy, protože se jedná o důležitou látku k přenášení nervových vzruchů. Její nedostatek se projevuje změnou nálad, depresemi, agresivitou. Objevuje se v banánech, mléce, ořechách, luštěninách, kuřatech. Taktéž tyrosin je aminokyselina ovlivňujících činnost mozku. Funguje proti úzkostlivým stavům a podporuje produkci hormonu štěstí. Jeho zdrojem je kuře, ryby, avokádo, sója, kaki, sezamová a dýňová semena.

Vitamíny

Při tvorbě antistresových hormonů pomáhá vitamín C, které potřebuje tělo ve větším množství zejména při vypjatějších situacích. Bohatým zdrojem vitamínu C je zelenina (paprika, květák, brokolice, kedlubna, kysané zelí) a ovoce (kiwi, jahody, citrusy). Pro posílení nervové soustavy jsou nezbytné vitamíny skupiny B. Mají velký vliv na náladu při stresových situacích, pomáhají proti únavě a celkově zlepšují náladu. Velkým zdrojem je droždí, ořechy, ovesné vločky, čočka, fazole, brambory, maso, klíčky, vejce, mléčné výrobky, brokolice, chřest a listová zelenina.

Hořčík

Ve stresových situacích se velmi rychle spotřebovává hořčík a je nutné ho doplnit pro správnou funkci organismu. Mimo jiné má vliv i na bolesti hlavy a migrény. Skvělým zdrojem hořčíku jsou ořechy, semínka, sušené datle, sušené meruňky, banán, avokádo, luštěniny, špenát, ryby, maso, sýry, atd.

Je jasné, že pro zlepšení nálady a předcházení stresovým situacím vám mohou pomoci také zdravé potraviny. Se správnými potravinami vám může poradit i profesionální výživový poradce. A když zrovna nebudete mít chuť na nic zdravého, klidně si na nervy dejte i čtvereček čokolády nebo skleničku vína.