4603

„Když ji necháš takhle hodně jíst, bude tvoje dcera stejně obézní, jako jsi ty.“ Naznačila jsem své známé

Tlustí lidé to nemají lehké. Jsou terčem posměchu, nemají skoro žádnou fyzičku, někdy dokonce mají problém s běžným pohybem a koordinací. Nejhorší je, když se obezita týká i dětí. Tomu ale lze zabránit. Jak? Stačí odpovědný rodič.

Kdo je tlustý, ten si za to může sám. Tohle je názor, který mi nikdo nevymluví. Ať se lidé při těle vymlouvají na cokoliv, vždy je jejich nadváha způsobena dvěma věcmi. Nedostatkem pohybu a nadměrným množstvím jídla. Tudy vede cesta, jak zhubnout. Že chce být tlustý dospělý člověk, to sice nechápu, ale toleruji. Co ale netoleruji je to, aby si bral jako rukojmí své dítě.

Vždycky jsem si říkala, že kamarádství je o upřímnosti, ale někdy je těžké najít tu správnou míru. Moje kamarádka Lenka má malou dcerku, Elišku. Je to roztomilá holčička, vždycky zvídavá a usměvavá. Já a Lenka se známe už hodně dlouho, takže jsem byla u všeho, jak Eliška rostla.

Ale za poslední rok jsem si všimla, že Eliška začala dost přibírat na váze. A to ne tak trochu. Vždycky, když jsem přišla na návštěvu, viděla jsem, jak jí Lenka dává spoustu nezdravých věcí. Chipsy, sladkosti, fast food – prostě všechno, co není pro malé dítě dobré. A Lenka sama? No, řekněme, že by si taky mohla dát pozor na to, co jí. Je dost obézní a vypadá to, že stejný jídelníček vnutí i Elišce. Když si člověk sám, dobrovolně ničí své tělo a zdraví, je to jeho věc. Ale pokud to dělá i svému dítěti, není to dobře.

Jednou, když jsem byla u nich, jsem to už nevydržela. Eliška si právě lila do skleničky sladkou limonádu, a mě to prostě přepadlo. „Leni, vážně chceš, aby tvá dcerka skončila jako ty?“ zeptala jsem se jí. Bylo to dost přímočaré, možná až moc. Ale byla jsem naštvaná, vidět, jak své dceři nedává šanci vést zdravý život.

Lenka se na mě podívala, jako bych jí právě dala facku. „Co to jako má znamenat? Říkáš že jsem tlustá a Elinka taky?“ Z jejího hlasu bylo cítit naštvání, oprávněné, ale pokud jí samotné je to jedno, musel se už konečně najít někdo, kdo jí dá tu pomyslnou „facku“ a řekne jí, jaká je realita. Je mi úplně jedno, jestli se sama sobě líbí (mě se tedy její postava nelíbí). Faktem ale je, že obezita není zdravá. A to je hlavní důvod, proč se jí vyvarovat.

Chvíli jsme se hádali, potom se situace trochu uklidnila. Možná Lenka pochopila, že jsem měla pravdu. Že ona, ať si zůstane jaká je, ale jistě by neměla „k obrazu svému“ vykrmit i svou dcerku. Jíst zdravě přece není nic složitého. Jasně, že občas nějaká sladkost nezaškodí, ale nic se nemá přehánět.

 
Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek