Small Brown Tick Sits Grass Bright Summer Sun During Day Dangerous Bloodsucking Arthropod Animal Transfers Viruses Diseases

Klíšťata mohou útočit už v jarních měsících

Pozor, index aktivity klíšťat nebezpečně roste. Řeknete si, že už v březnu? První zmínka o letošním zvýšeném pohybu klíšťat je z ledna, kdy se objevily v lesích první exempláře, které navíc útočí s velkou vervou, mají totiž po zimě hlad. K tomu se zdá, že se rok od roku zkracuje doba, kdy je les zcela bezpečný a nehrozí jejich útok. Jak se klíšťatům efektivně bránit?

Letos už v lednu

Na klíšťata platí pořádný mráz, lednové teploty byly letos ale vysoce nadprůměrné, podle meteorologů nejvyšší za posledních šedesát let. Není proto divu, že se objevila první klíšťata právě v prvním měsíci v roce, protože se probouzejí k aktivitě při teplotách mezi 7 a 9 stupni Celsia. Jedná se zejména o druh, kterému se říká piják lužní. Tento druh je zvyklý na chladnější počasí, přečkává v dutinách stromů a v listí, parazituje na lesních zvířatech, jako jsou hlodavci. Je hrozbou pro člověka i domácí zvířata, zejména psy, protože přenáší nebezpečné patogeny včetně přenosu prvoků rodu Babesia (klíštěnek) způsobujících babesiózu.

Zdroj obrázku: Freepik

Úkryt jen v mrazu

Podle odborníků je třeba, aby se lidé neohlíželi na roční období nebo datum, ale sledovali teploty a podle nich se řídili v souvislosti s klíšťaty. Už v lednu totiž hledají klíšťata hostitele, když jsou teploty nad 7 stupni Celsia, což si mnozí neuvědomují, ohrožují se tak možnými nákazami. Klíště vyhledává úkryt pouze v mrazech, jinak se může skrývat v listí, ve dřevě nebo v různých skulinách, odkud snadno zaútočí. Nejen tedy v březnu, ale už od ledna hrozí borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Opatrnost je namístě

Vzhledem k závažnosti možných onemocnění je třeba věnovat této hrozbě velkou pozornost. Oproti létu hrozí méně zakousnutí na trupu nebo do rukou, ale klíště se může objevit na hlavě nebo krku, také v oblasti okolo kotníků a lýtek. Při procházkách v přírodě se musí používat účinné repelenty, možností je používat ekologické prostředky domácí výroby na bázi éterických olejů, zejména s vůní citronely. Psího přítele je pak třeba vybavit účinným antiparazitním obojkem.

Zdroj: https://bayviewsevenanimalhospital.ca/2018/03/22/tick-control-is-all-about-temperature/