Woman Eating Pizza While Watching Tv

Hormony řídí celé tělo, jejich produkci ovlivňuje jídelníček

Hormony vykonávají v lidském těle řadu důležitých funkcí, a to nejen ve fázi plodu, růstu a puberty, ale během celého života. Stanovují také průběh metabolických procesů. Tento vztah je vzájemný, neboť denní strava ovlivňuje endokrinní systém.

Co jsou hormony

Hormony jsou chemické sloučeniny, které tělo produkuje samo – ve žlázách a tkáních endokrinního systému. Mohou být definovány jako nosiče informací cirkulující mezi buňkami našeho systému. Hlavním úkolem hormonů je koordinovat životní procesy na úrovni tkání a buněk. Bez hormonů by komunikace mezi centry, která jsou klíčem k podpoře života, nebyla možná.

Část hormonů tělo produkuje nepřetržitě, jiné se objevují nepravidelně. Mluvíme například o růstových hormonech potřebných ve stádiu vývoje těla. Existují také hormony, jejichž produkce se během těhotenství rychle zvyšuje, pak hovoříme o tzv. hormonálním šílenství, tedy skocích prolaktinu, progesteronu a estrogenu. Hormony jsou podmíněny nejen koncepcí, růstem nebo pubertou, ale každý den, v každé fázi života jsou zodpovědné za určité procesy v těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Funkce hormonů

Hormony jsou zodpovědné za kontrolu biochemických procesů vyskytujících se v těle, údržbu homeostázy, vedení nervových stimulů, regulaci osmotického tlaku, regulaci trávicích procesů. Při hormonálních poruchách je nejdůležitější omezit produkty, které oplývají jednoduchými cukry. Na vrcholu černé listiny jsou sladkosti a cukrovinky, sladké sycené nápoje, cukr a sladidla a bílý chléb.

Strava bohatá na jednoduché cukry může vést k poruchám vylučování inzulínu a leptinu. Oba hormony ovlivňují plodnost. Jejich narušenou sekrecí dochází k rychlejšímu růstu tuků a poruchám centra sytosti, které se také promítají do přírůstku hmotnosti. Výrobky bohaté na transmastné tuky a nasycené tuky mají také negativní vliv na hormonální léčbu. Při hormonálních poruchách je třeba ze stravy vyloučit výrobky rychlého občerstvení, sladké a slané občerstvení, červené maso a margarín.

Zdroj: https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/struggling-with-hormonal-imbalance-cut-these-6-foods-out-of-your-diet/