Excretion Cats Is Routine Daily

Kočičí hygiena: jak naučit kočku používat záchůdek?

Většina koček docela rychle pochopí, co mají na záchůdku dělat. Některé z nich ale potřebují trochu trpělivosti a musíte jim trochu pomoci. Poradíme vám pár osvědčených pravidel, které vám s učením vaší kočky pomohou. Uvidíte, že velmi brzy začne chodit na určené místo a vy nebudete mít problém s tím, že bude nepořádek po celém bytě nebo domě.

Umístění

Místo hraje obrovskou roli při učení na bedýnku. Musíte zvolit kout, ve kterém bude klid a soukromí. Hlasité nebo náhlé zvuky mohou kočku při vykonávání potřeby vyděsit. Nedávejte záchod blízko misky s jídlem, protože kapsičky pro kočky i krmivo patří daleko od tohoto místa. Velmi důležitá je také správná velikost. Při výběru je klíčové, aby:

  • kočka se musí pohodlně otočit,
  • pro koťata a starší kočky zvolte nízký okraj.

Čistota je základ

Kočky jsou velmi čistotná zvířata. Udržujte jim záchůdek čistý a nebudou mít problém do něj chodit. Chovatelské potřeby vám nabídnou nejen různé typy záchodů, ale také vhodné stelivo a další příslušenství. Záchod nezapomeňte vyčistit každý den a jednou za týden vyměňte veškeré stelivo v bedýnce. Když to budete dělat, nemusíte obávat nepříjemného zápachu a kočkám bude záchod také vyhovovat.

Typy kočičích záchodů

Obecně máte na výběr dva typy záchodů pro kočky: otevřený nebo zavřený. Otevřené varianty jsou rozhodně levnější a na první pohled uvidíte, jestli potřebuje vyčistit nebo ne. Na druhou stranu z ní také bude snadno stoupat zápach, které se dostane do celé místnosti. Proto se tento typ hodí do místnosti, ve které netrávíte příliš mnoho času.

Druhou možností je uzavřený záchod. Je o poznání dražší, ale v posledních letech se těší velké oblibě. Vypadá velmi hezky i v interiéru menšího bytu a je velmi praktický. Stelivo zůstane na svém místě, kočka bude mít mnohem více klidu a soukromí. Navíc obsahují také filtr proti zápachu, takže ho můžete klidně postavit do jakéhokoli pokoje.

Kočku nestresujte a zkuste pár triků

Při učení kočky je důležité, abyste zachovali klid. Dejte jí dost času a netlačte na ni. Jakmile vykoná potřebu někde jinde, přeneste exkrement pomocí lopatky na záchod. A můžete kočce také vzít tlapku a názorně jí ukázat, že ve stelivu může hrabat. Uvidíte, že se během několika dnů naučí, co má na tomto místě dělat a váš domov bude najednou mnohem čistější.