Black White Cat Is Sitting Carpet

Kočky jsou v noci aktivní z důvodu lovení i přirozeného buzení

Kočky jsou hned po psech nejspíš nejoblíbenějším mazlíčkem. Jsou velmi samostatné, není třeba je cvičit a většinou jsou příjemnými společníky. I tak ale mají několik zvyků, které mohou jejich majitele dohánět k šílenství. Jedním z nich je i jejich noční aktivita. Co znamená a jak s ní bojovat? Právě to se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Proč kočky nejvíce šílí právě v noci?

To, že kočky nejvíce šílí právě v noci, není náhoda. Právě naopak, mají pro to velmi dobrý důvod. Kočky jsou totiž predátoři a jejich největší obětí jsou hlodavci. Musely tedy svůj lov přizpůsobit právě myším a další drobné zvěři, která je aktivní zejména v noci. Ani to ale neznamená, že jsou kočky aktivní po celou noc. Nemají totiž rozdělený den stejně jako my lidé. I když dokážou kočky prospat klidně celý den, neznamená to, že jsou aktivní opravdu celou noc. Spí totiž velmi rozkouskovaně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak nočnímu řádění předejít či úplně zabránit

Je důležité si uvědomit, že lovení je pro kočky stále pud, a tím pádem ho nikdy nevymýtíme úplně a také nezměníme čas, kdy se odehrává. Pokud ale máte kočku od mláďátka, je dost možné, že si na váš cirkadiální rytmus přivykne a v noci vůbec aktivní nebude. Naopak ale musíte počítat s tím, že pokud si vezmete kočku z ulice, která je zvyklá si potravu obstarávat, nejspíš vám v noci bude skákat po hlavě.

Jako prevenci se můžete snažit kočku před spaním unavit. To znamená si s ní hrát. V tomto případě nejlépe zafunguje tahání pírek na proutku. V kočce to unaví právě pud lovit. Stejně tak jí můžete před spaním dát najíst. I to pomůže, aby byla unavenější a přece jen ne tolik pohyblivá. Zároveň si pak nebude chtít hledat potravu. Pamatujte, že ani tyto metody ale nezajistí to, že kočka prospí celou noc. Maximálně nebude tak hlučná a nebude vás tak svojí aktivitou tolik budit.

Zdroj: https://www.webmd.com/pets/cats/nighttime-activity-cats