Vintage Porcelain Tea Set

Křehký porcelán je skvost, který si svůj lesk a barvy udrží pouze šetrným mytím

Přestože denně používáme skleněné či keramické nádobí, v mnoha domácnostech stále nalezneme porcelán. Porcelán bývá často vystaven ve skleněných vitrínách, avšak svátečně bývá používán. Pokud si chcete jeho krásný vzhled užít co nejdéle, je třeba se o něj řádně starat. Výběr nesprávné metody napomůže jeho odbarvení a rychlému zničení. Jak čistit porcelán?

Mytí porcelánu

Mytí porcelánu je skutečnou výzvou, jeho křehkost a způsob dekorace neumožňují mytí v myčce. Pouhé vložení do dřezu může také způsobit poškození a náhodné rozbití. Nemluvě o tom, že na křehké nádobí není dobré používat klasické čisticí prostředky, které často ničí ruční zdobení.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde začít?

Porcelán se nejlépe umývá v mělké plastové misce. Nádoba vyrobená z tohoto materiálu absorbuje jakékoli vyklouznutí z ruky. Pokud nemá porcelán žádné ozdoby, můžete jej umýt teplou vodou s přípravkem na nádobí a jemnou houbou. V případě delikátních talířů nebo šálků s ručně vyrobenými dekoracemi je lepší použít studenou vodu smíchanou s citronovou šťávou.

Jak se zbavit odolné špíny?

Použití porcelánových šálků s sebou nese riziko zanechání tvrdohlavých usazenin na nich. Jedlá soda pomůže odstranit skvrny od kávy nebo čaje. Stačí nasypat malé množství sody na vlhký hadřík, jemně otřít celý povrch porcelánu a poté opláchnout v čisté vodě. V obchodech si můžete koupit také speciální lešticí pasty na porcelán, díky nimž budou snadno odstraněny mastné skvrny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak obnovit záři starého porcelánu?

Porcelán s věkem ztrácí svůj krásný vzhled. Časté používání může vést k šedivění povrchu. Chcete-li obnovit původní záři, stačí připravit pastu z jedlé sody a trochy vody. Pastou namažte povrch a nechte ji 15 minut působit. Po opláchnutí ve vlažné vodě porcelán získá svůj lesk a krémovou barvu.

Jak sušit porcelán

Porcelán je velmi křehký a svým tvarem se často liší od standardního keramického nádobí. Po umytí talířů nebo šálků se nevyplatí umisťovat je na odkapávač, protože se tak zvyšuje riziko jejich poškození. Nejlepší je porcelán jemně očistit do sucha čistým a jemným hadříkem.

Zdroj: https://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-china-and-crystal