Fresh Cauliflower Vegetable

Květákový nákyp je jednoduchý na přípravu, jeho chuť vrátí do dětství

Většina z nás jsme milovníci dobrého jídla. Všechno se ale může přejíst, a je tak důležité recepty obměňovat. Ne vždy ale musíme vymýšlet něco úplně nového. Právě naopak. Co třeba zapátrat v historii? Odpovědí mohou být například zapomenuté recepty našich babiček. Jeden takový si představíme i dnes. A který že to je? No přece recept na slaný květákový nákyp. Jeho příprava je jednoduchá, ale výborná chuť vás zajisté překvapí. Pro více informací a detailní recept čtěte dál.

Nákypy z doby našich babiček. Jaké vlastně mohou být?

Nákyp je poměrně jednoduché jídlo, které má základ ve vyšlehaných žloutcích s cukrem a v bílkovém sněhu. Připravit se dají dušením, ale i pečením. To je ovšem méně tradiční postup. Jejich verze mohou být jak slané, tak sladké. Mezi těmi sladkými se největší oblíbenosti těší přísady, jako jsou mandle, jiné ořechy či mák. Slané nákypy pak mohou obsahovat houby, mleté maso, ale i zeleninu, jako je například květák. No a jak na takový květákový nákyp?

top-view-fresh-cauliflower-inside-plate-light-grey-table
Zdroj obrázku: Freepik

Recept na květákový nákyp jako za našich babiček

Začněte tak, že si jeden klasický květák očistíte a nakrájíte na růžičky. Poté ho stejně jako běžně uvařte ve slané vodě do měkka. Po vychladnutí ho rozmělněte šťouchadlem a oddělte si žloutky a bílky z pěti vajec. Žloutky smíchejte se zhruba 50 gramy másla a bílky si vyšlehejte do krásného, tuhého sněhu. Květák se žloutky smíchejte a přidejte čtyři lžíce strouhanky. Promíchejte. Podle chuti dokořeňte a opatrně a velmi jemně vmíchejte do směsi i vyšlehané bílky. Formu si vymažte máslem a směs do ní přendejte. Celý výtvor přikryjte a vařte ve vodní lázni, dokud neztuhne. Tradičně se jí teplý, ale dávejte pozor na opaření. Velmi horká bude i forma. Mohli byste se tak o ni poranit. Samozřejmě můžete zkusit i přípravu v troubě či přidání dalších netradičních či tradičních surovin.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/cauliflower-recipes