Baking Soda Wooden Spoon

Proti plísni v koupelně působí efektivně jedlá soda

Co se to černá v rohu sprchového koutu nebo na okraji vany? Plíseň. V koupelně vzniká velmi často, protože jí vyhovuje vlhké prostředí, vysoké teploty a neustálý kontakt s vodou. Od podzimu do jara se navíc vyskytuje ve větší míře, protože se méně větrá. Plíseň je velkým estetickým problémem, koupelna nevypadá nejlépe, nadto hrozí zdravotní rizika. Plísně totiž vypouštějí spory do vzduchu, mohou poté způsobovat alergie nebo dýchací potíže. K tomu se rychle rozšiřují do dalších míst. Jak invazi plísně zastavit?

Plísně v koupelně

Spáry šednou a kouty černají? Je jasné, že s v koupelně usadily plísně, které postupně vytváří květy a rozšiřují se po vlhké ploše obkladů a dlažby, dostávají se do spár a na silikonovou hmotu. Změna barvy není jediným problémem, plísně jsou totiž škodlivé. Plísně jsou mikroskopické houby a jejich rozmnožovací útvary, které se nazývají spory, se totiž snadno uchytí a opětovně rostou a vytvářejí další spory, které se šíří okolním vzduchem koupelnou i dalšími místnostmi.

household-chores-concept
Zdroj obrázku: Freepik

Zdraví škodlivé

Většina hospodyněk šílí z plísní z estetických důvodů, jsou ale problémem též zdravotním pro všechny členy domácnosti. Spory jsou nebezpečným alergenem, při dlouhodobému vystavení jejich vlivu se mohou rozvíjet alergie nebo dýchací obtíže u citlivých jedinců. Likvidace plísní je tedy prvořadým úkolem. Jak se plísní efektivně zbavit? Jednou z možností je použití běžného WC čističe, který obsahuje ve většině případů chlór. Nejedná se ale o příliš ekologické řešení, což platí i pro výrobky, které se prodávají v drogeriích.

Jedlá soda jako pomocník

Který prostředek použít pro odstranění plísní? Kypřicí prášek nebo jedlá soda jsou ideálními pomocníky. Nezatěžují životní prostředí, přitom jsou efektivní a jejich použití je snadné. Na plísně se nasype kypřicí prášek nebo jedlá soda, po třiceti minutách se pomocí mokrého hadříku se saponátem místo omyje. Po každém mytí se musí obklady a dlažba otřít stěrkou nebo hadříkem, omezením vlhkosti se sníží rozšiřování plísní, současně se doporučuje pravidelně prostor větrat.

Zdroj: https://www.envirovent.com/blog/how-to-remove-black-mould-do-those-old-wives-tales-really-work/