Natural Cold Flu Home Remedies Versus Synthetic Pills Drugs Top View Honey Glass Pot Ginger Garlic Lemon Natural Ingredients Immunity Stimulation Viruses Protection

Kvůli zbytečných chybám ztrácejí léky své účinky. Stačí dodržovat zásady jejich skladování

Léky používá snad každý z nás, a to na mnoho zdravotních neduhů. Po celou dobu jejich platnosti je musíte správně skladovat, aby neztratily nebo nezměnily své vlastnosti, kvůli kterým jste si je zakoupili a kvůli kterým je užíváte. Dnes se podíváme na několik základních pravidel, kterých byste se měli držet u všech léků, které máte doma.

Základní pravidla skladování léků

V první řadě je vždy uchovávejte v originálním a jasně označeném obalu. Nedávejte je do jiných lahviček, nádob s jinými léky nebo potravinami. Stejně tak byste neměli nikde nechávat povalovat volně položené léky, např. pláty s pilulkami svázané gumičkou. Stejně tak byste neměli stříhat kousky z plátu s léky. Můžete totiž poškodit fólii jiných tablet a navíc zkrátit datum použitelnosti, které je uvedené na obalu. Možná je vám následující jasné, ale neměli byste míchat více druhů léčiv v jednom balení, protože by se mohla stát velká tragédie!

Zdroj obrázku: Freepik

Nenechávejte léky v koupelně, protože mnoho z nich je velmi citlivých na vlhkost a mohli byste je tímto způsobem úplně zničit. U některých léčiv, která jsou extrémně náchylná na vlhkost, se obvykle nachází i speciální absorbér, který je nejčastěji umístěn pod obalem. Rozhodně ho neodstraňujte a nezapomínejte víčka u tablet pevně uzavírat, aby se tam nedostala žádná vlhkost. Velmi důležité je také si schovávat příbalové letáky, protože si jistě nebudete u všeho pamatovat dávkování a vedlejší účinky.

Správná teplota je také důležitá

Na každém obalu léků najdete výrobcem doporučenou teplotu, při které je máte skladovat. Skříňka blízko u topení nebo nad sporákem nebudou nejlepší místa pro domácí lékárničku. Stejně tak je neskladujte přímo pod mrazákem. Dívejte se pozorně na obaly, protože některé léky musíte skladovat v lednici, aby měly správné účinky. Jednoduše dávejte pozor na doporučení výrobce a nikdy neuděláte chybu. Díky tomu vám vydrží léky dlouho a budou fungovat dokonale.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000534.htm