Kvůli zbytečných chybám ztrácejí léky své účinky. Stačí dodržovat zásady jejich skladování

Léky používá snad každý z nás, a to na mnoho zdravotních neduhů. Po celou dobu jejich platnosti je musíte správně skladovat, aby neztratily nebo nezměnily své vlastnosti, kvůli kterým jste si je zakoupili a kvůli kterým je užíváte. Dnes se podíváme na několik základních pravidel, kterých byste se měli držet u všech léků, které máte doma.

Základní pravidla skladování léků

V první řadě je vždy uchovávejte v originálním a jasně označeném obalu. Nedávejte je do jiných lahviček, nádob s jinými léky nebo potravinami. Stejně tak byste neměli nikde nechávat povalovat volně položené léky, např. pláty s pilulkami svázané gumičkou. Stejně tak byste neměli stříhat kousky z plátu s léky. Můžete totiž poškodit fólii jiných tablet a navíc zkrátit datum použitelnosti, které je uvedené na obalu. Možná je vám následující jasné, ale neměli byste míchat více druhů léčiv v jednom balení, protože by se mohla stát velká tragédie!

Zdroj obrázku: Freepik

Nenechávejte léky v koupelně, protože mnoho z nich je velmi citlivých na vlhkost a mohli byste je tímto způsobem úplně zničit. U některých léčiv, která jsou extrémně náchylná na vlhkost, se obvykle nachází i speciální absorbér, který je nejčastěji umístěn pod obalem. Rozhodně ho neodstraňujte a nezapomínejte víčka u tablet pevně uzavírat, aby se tam nedostala žádná vlhkost. Velmi důležité je také si schovávat příbalové letáky, protože si jistě nebudete u všeho pamatovat dávkování a vedlejší účinky.

Správná teplota je také důležitá

Na každém obalu léků najdete výrobcem doporučenou teplotu, při které je máte skladovat. Skříňka blízko u topení nebo nad sporákem nebudou nejlepší místa pro domácí lékárničku. Stejně tak je neskladujte přímo pod mrazákem. Dívejte se pozorně na obaly, protože některé léky musíte skladovat v lednici, aby měly správné účinky. Jednoduše dávejte pozor na doporučení výrobce a nikdy neuděláte chybu. Díky tomu vám vydrží léky dlouho a budou fungovat dokonale.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000534.htm