Medium Shot Old Man With Coffee Cup

Menopauza se týká i mužů. Způsobuje změny na těle i výkyvy nálad

Výkyvy nálad, snížené libido a změny fyzického vzhledu u mužů po padesátce jsou důsledkem andropauzy, která je u žen známá jako menopauza. Stavy menopauzy u mužů i žen mají různý původ, ale u obou pohlaví jsou stejně závažné. Jaké jsou první příznaky menopauzy u mužů a jak se s nimi vypořádat?

Andropauza – proč muži procházejí menopauzou?

U mužů je menopauza přímo spojena s hormonálními změnami v těle. Příčinou je snížení hladiny hormonů testosteronu, růstového hormonu, DHEA, melatoninu, estradiolu.

Věk, kdy u muže začíná andropauza, závisí na jeho fyzické aktivitě, stravě, genetických predispozicích a prostředí, ve kterém žije. Průměrný věk, kdy muž vstupuje do andropauzy, je 50 let a postihuje více než polovinu mužů v tomto věku. Rozdíl mezi menopauzou u žen a andropauzou u mužů spočívá v tom, že u žen je menopauza úzce spojena s ukončením funkce vaječníků a ztrátou plodnosti, zatímco u mužů dochází ke změně fungování endokrinního systému, ale není synonymem pro ztrátu reprodukční schopnosti.

Příznaky andropauzy u mužů

Změny spojené s menopauzou u mužů se zpočátku projevují na vnějším vzhledu. Svalová hmota se snižuje, ale tělesná hmotnost se zvyšuje v důsledku zvýšeného ukládání tuku, zejména v oblasti břicha. Muži mohou pozorovat úbytek ochlupení na těle. Při poklesu hormonů se objevuje únava a celková slabost, ztráta chuti k jídlu, návaly horka a nadměrné pocení. V tomto období dochází k hypertrofii prostaty a mohou se objevit problémy s močením.

Zdroj obrázku: Freepik

Alopecie v období andropauzy

V období andropauzy se u mužů objevuje problém nadměrného vypadávání vlasů. Tento jev se nazývá androgenetická alopecie a k vypadávání vlasů dochází především na temeni hlavy a v čelních úhlech.

Výkyvy nálad u mužů

U mužů, stejně jako u žen, dochází k výkyvům nálad. Může se objevit chování typické pro neurózu, pociťuje se neopodstatněný strach a pocity úzkosti. Muži si v období andropauzy stěžují na zhoršující se problémy se soustředěním a krátkodobou pamětí.

Volně prodejné přípravky, které zmírňují mužskou menopauzu

V první řadě jsou to produkty obsahující lněný olej, ashwagandu a kurkumu, které mají příznivý vliv na mužský reprodukční systém, zejména na plodnost a zdraví prostaty. Mangan a selen jsou prvky, které by měli doplňovat muži, kteří vstoupili do andropauzy, ale přesto si chtějí zachovat plodnost.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/, https://medbroadcast.com/condition/getcondition/andropause, https://www.nhs.uk/conditions/menopause/, https://www.webmd.com/men/guide/male-menopause, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/, https://www.herstasis.com/male-menopause-manopause/, https://lowcountrymale.com/best-andropause-supplements/