Long Shot Couple Holding Hands Sundown

Mnoho žen zažívá za zavřenými dveřmi peklo. Utéct agresorovi není tak snadné, jak se zdá

Ženy vydrží i několik let ve vztahu, ve kterém nejsou šťastné. Navíc jsou velmi často bité a ponižované. Je proto nutné takovým ženám pomoci a vysvětlit jim, že jediným řešením je útěk od muže, případně jeho nahlášení. Spousta žen má ale problém z takového vztahu vystoupit, a to hned z několika důvodů.

Každý rok zažije domácí násilí až několik stovek tisíc žen

Čísla, která zveřejňuje policie nebo jiné organizace, jsou samozřejmě mnohem nižší, než je skutečnost. Spousta žen domácí násilí vůbec nenahlásí. Můžeme tedy jen odhadovat, kolik žen ve vztahu trpí a neví, jak z něj ven. Ženy raději násilí vydrží, protože nechtějí rozbíjet rodinu nebo nemají od manžela kam odejít.

Domácí násilí ale zažívají také muži, i když samozřejmě v menším měřítku. Je ale čím dál častější, že žena uhodí na muže a ten se jí začne bát. Žádné kroky ale proti ní nepodnikne. Podle Světové zdravotnické organizace přijde o život až 38 % žen z rukou právě partnera. Až dvě třetiny obětí jsou přitom ponižovány partnerem nebo jiným členem domácnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se dá definovat domácí násilí?

Domácí násilí nemusí být jen fyzického rázu. Mnohem častěji se jedná o slovní napadání, které nemají ženy mnohdy jak dokázat. U fyzického týrání jsou jasné modřiny, podlitiny a krvavé šrámy, které lze obtížně zamaskovat. I proto si mnoho mužů dává pozor, kam ženu uhodí. Pro ženy se takový vztah stane toxickým, ale je složité z něj utéct, protože mají strach, že je partner najde a zničí jim život.

Žena je ohrožena především na duševním zdraví, ztrácí důvěru v muže a začne se stranit ostatních lidí. Ženy, které se dostanou do rukou lékařů a mají takový vztah za sebou, jsou těžkými pacienty, se kterými se musí jednat opatrně. Není ženina chyba, že roky žila v takovém vztahu. Je potřeba ji ubezpečit, že už se jí nic hrozného nestane. V násilném vztahu žena nedokáže racionálně uvažovat a je nutné ji svěřit do péče odborníkovi.

Zdroj: https://www.expats.cz/czech-news/article/domestic-violence-during-covid