Closeup Cute Bengal Cat Lying Bed

Močení kočky do postele může ukazovat na stres nebo nemoc

Kočky jsou hned po psech jedním z nejčastějších a také nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Dokážou být mazlivé, roztomilé a huňaté. Jiní lidé ale na ně tak pozitivní názor nemají a naopak věří, že jsou kočky panovačné, mstivé a nevychovatelné. Soudí tak často právě i podle toho, že jim zvíře například načurá do postele. Právě tento úkaz ale může značit daleko vážnější problémy, a ne to, že se vám chce kočka mstít. Čím tedy může být náhlá změna v chování zvířete způsobena? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Zvýšená hladina stresu jako jeden z hlavních důvodů

Každá změna v chování má většinou určitou příčinu, hlavně u zvířat. Proto bychom neměli ignorovat, pokud kočka začne močit mimo svou bedýnku, na kterou je naučená. Právě kočky jsou totiž velmi čistotná zvířata a nedělaly by to jen tak.

Jednou z nejčastějších příčin této změny chování bývá stres. Ten může vzniknout i úplnými maličkostmi, jako je například probíhající rekonstrukce poblíž nebo noví hlasití sousedé. Často ale může být vyvolán změnou majitelů kočky a nebo jejich odjezdem na dovolenou či stěhováním. Podobný vliv může mít i pořízení dalšího domácího mazlíčka. Kočka tímto upozorňuje na určité nebezpečí a snaží se ho tímto způsobem zastrašit.

Zdroj obrázku: Freepik

To samé platí, i pokud kočka značkuje pouze věci jednoho z členů domácnosti. Může to znamenat, že kočka z něj cítí určité nebezpečí, třeba pokud je na ni přísnější nebo se vůči mazlíčkovi chová nevyzpytatelně.

Pokud nevíte, poraďte se s veterinářem

Močení mimo obvyklá místa může značit i zdravotní problémy. V tomto případě neváhejte a poraďte se s odborníkem. Nejčastěji se jedná o problémy s ledvinami. Ty nastávají častěji u sterilizovaných kocourů. Veterinář by měl situaci odhadnout, poradit vám a eventuálně předepsat vhodnou medikaci či jinou formu léčby.

Zdroj: https://www.softpaws.com/why-do-cats-pee-on-their-humans-bed/