Mouchy v interiéru polapí medová past nebo masožravá rostlina
Léto je sice ročním obdobím, na které se většina lidí hodně těší, protože je časem lenošení a dovolených, ale zároveň je třeba počítat s tím, že se k životu probouzí spousta hmyzu. Ten dokáže otrávit pobyt u vody i v lese. Dokonce i doma, když třeba do bytu vletí mouchy a vy se jich nemůžete zbavit. Co proti nim pomáhá?
Co je to moucha domácí
Moucha domácí je dvoukřídlý hmyz, který se nejčastěji vyskytuje v domácnostech. Přiláká ho do nich vůně potravin, obvykle sladkých. Bohužel nebezpečnost mouchy tkví v tom, že může přenášet vážná onemocnění. V letu dokáže vyvinout rychlost až 8 km/h. Žije asi 4 týdny. Na celém světě existuje na 120 tisíc druhů much. V dospělosti se moucha živí tekutinami s obsahem cukru. Často na mouchy narazíme v okolí popelnic nebo kompostů, které využívají zejména ke své reprodukci.
Domácí past na mouchy
Nejlepší metodou, jak zamezit mouchám ve vstupu do domácnosti, jsou sítě na oknech. Pak můžete klidně větrat beze strachu, že by vám domů nějaká moucha vlétla. Než si sítě pořídíte, zkuste si vyrobit domácí past na tento otravný hmyz.
Smícháte lžíci tekutého medu a škrobu a směs dáte na malý talíř, který položíte na místo, kde se mouchy nejvíce vyskytují. Vůně medu mouchy přiláká, ty se do něj přilepí a vy je budete moct dát pryč z domu, čímž se jich rychle a snadno zbavíte.
Užitečné rostliny
Víte, že na mouchy je dobré nastražit past v podobě masožravé rostliny? Určitě si ji domů pořiďte. Masožravka produkuje lahodný nektar, na který mouchy láká. Ty si sednou na její květ, jenž se hned zavře a mouchu uvězní. Ta pak nemá možnost úniku, protože masožravá rostlina do ní uvolní trávicí šťávy a moucha zahyne.
V přírodě se masožravé rostliny vyskytují hlavně v chudých písčitých a kamenitých oblastech, například ve Stolových horách. Najdeme je i v České republice – na Třeboňsku a Dokesku.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-house-flies