Young Woman Ironing Clothes

Namísto aviváže lze provonět prádlo přímo při žehlení

Jak docílit krásně nadýchaného a voňavého prádla? Vyprat snad oblečení pomocí prášku s vůní lesa nebo jarní alpské louky? Použít aviváž s tropickou vůní? Prodávané prostředky obsahují množství chemických látek, které mohou působit na pokožku agresivně, navíc tyto složky zatěžují životní prostředí. Mnohem vhodnější je použít metodu, která je nejnovějším hitem hospodyněk. Nestojí takřka nic, přitom zpříjemní nošení oblečení nebo provoní lůžkoviny. V čem spočívá kouzlo této vychytávky?

Trendy i pro alergiky

Voňavé prádlo přesně podle vlastního uvážení? Voňavá voda, která se používá při žehlení, je řešením pro všechny, co nenašli v obchodě vůni, která by se jim líbila. Současně pro všechny alergiky, protože aviváže nebo prací prášky s příměsmi mohou způsobovat alergické reakce zejména na pokožce, ale vést též k slzení očí nebo ke zhoršení astmatických projevů. U doma připravené aromatické vody lze navíc přizpůsobit intenzitu vlastnímu gustu, protože někomu vadí příliš navoněné prádlo vyprané v aviváži.

Zdroj obrázku: Freepik

Přímo do žehličky nebo na prádlo

Doma připravenou vodou s vůní dle libosti se ušetří nemalé peníze, nadto se používá nadmíru snadno. Může se nalít přímo do nádržky v žehličce nebo přelít do lahvičky s rozprašovačem a aplikovat na textilie. Tímto způsobem se prádlo provoní, ještě k tomu půjde snáze žehlit. A jak vybrat vůni? Je možné použít jakýkoli kvalitní nebo bio esenciální olej, příjemné jsou výtažky růží, citronu, levandule nebo jehličnanů. Velmi zajímavě voní konvalinka nebo citronová tráva. Výhodou takto ošetřeného prádla je, že provoní také šatnu nebo šatní skříň a působí proti molům.

Příprava domácí vody do žehličky

Speciální voda s vůní se připravuje velmi snadno, nachystejte si tyto přísady:

  • asi 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje,
  • 250 mililitrů vody,
  • malou lahvičku s rozprašovačem.  

Voda se nalije do lahvičky a přidá se esenciální olej podle potřeby, nádobka se uzavře a protřepe. Roztok se může nalít přímo do nádržky žehličky. Po spuštění režimu páry se provoní prádlo přímo při žehlení. Druhou možností je navlhčit pomocí rozprašovače přímo textil a žehlit na běžný program nastavený na požadovanou teplotu.

Zdroj: https://www.hunker.com/12565429/how-to-make-scented-ironing-water