Close Up Young Gray Rats Rattus Norvegicus Kitchen Table Looking Food

Vyhnat myši z domu můžeme i pomocí aromatických rostlin

„To je ale krásná myška!“ Ve zverimexu nebo v zoologické zahradě patří hlodavci mezi oblíbence. Není vůbec divu, jedná se doopravdy o velmi roztomilá stvoření, která se pyšní heboučkým kožíškem. Jejich očka září do daleka, proto se dětem zamlouvají. V teráriu, v plastovém boxu nebo v kleci nikomu nevadí, z domácnosti si ale mohou vytvořit svůj all inclusive hotel i myši zvenčí, které se dostanou do nitra domu nebo bytu všemožnými způsoby. Jak zjistit, že si hlodavci vybrali právě vás jako hostitele?

Myš v domácnosti

Existuje asi třicet různých druhů myší, běžně se v tuzemsku objevují myši domácí, které se mohou plést s dalšími hlodavci, kterými jsou rejsci. Patří mezi zásadní hospodářské škůdce a myš domácí už se takřka nevyskytuje volně žijící v přírodě, ale okupuje lidská obydlí. Typicky se zabydluje ve venkovských domech a staveních, kde nachází bezpečí a dostatek potravy. Myši se nenachází jen na venkově, mohou se objevit na půdách činžáků či ve sklepních prostorech paneláků.

Zdroj obrázku: Freepik

V přírodě přežívá jen šest měsíců

Myši nejsou dlouhověké, v přírodě přežívají šest měsíců, ale v lidských obydlích o poznání déle. Nadto je třeba upozornit, že se rychle množí. Jeden pár dokáže přivést za dvanáct měsíců až 72 potomků, obnova generace je extrémní, proto se musí tmavé a vlhké prostory pravidelně kontrolovat. Nabízí se též možnost různých prostředků deratizace na půdě nebo ve sklepích. Co dělat v domácnosti a jak zjistit přítomnost myší?

Výkaly a okousané zásoby

Myš je noční tvor, proto na její přítomnost mohou upozornit zvuky, škrábání nebo kousání. Současně se mohou objevit výkaly, které je třeba uklízet, aby nedošlo k šíření nebezpečných nemocí. Veškeré otvory a netěsnící skuliny se musí neprodleně utěsnit, obdobně se musí nasadit sítě na vývody trubek a kanalizace, pozornost je třeba věnovat i stoupačkám v bytových domech. Zásoby ve spíži se doporučuje skladovat ve skleněných či plastových uzavíratelných nádobách. Na zahradě se vyplatí vysadit česnek, cibuli nebo heřmánek, rostliny, jejichž pachy hlodavci bytostně nesnáší.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-mice/