Vodní kámen ve varné konvici vyčistí ocet nebo kyselina citronová
Také si neumíte svou kuchyni představit bez rychlovarné konvice? Značně zjednodušuje přípravu čaje a kávy, zejména ráno, když pospícháme do práce. Voda je v ní uvařená během chvilky. Když ale konvici často používáme, usazuje se na jejích vnitřních stěnách vodní kámen. Jak se ho zbavit pomocí domácích prostředků?
Co je to vodní kámen
Vodní kámen je žlutý nebo nahnědlý nános na stěnách konvice, v níž se často ohřívá voda. Svým složením se jedná o uhličitan vápenatý. Nejvíce se ho vysráží z tvrdé vody. Odstranit ho lze buď mechanicky drhnutím, nebo pomocí rozpouštědel v podobě kyselin – kyseliny citronové či kyseliny chlorovodíkové.
Na vodní kámen s kyselinou
Už jsme si řekli, že vodní kámen velmi dobře rozpouští kyselina. Může to být kyselina citronová, která bývá běžnou výbavou kuchyní. Když ji nasypete do rychlovarné konvice a zalijete vodou a necháte chvíli působit, vodní kámen se rozpustí. Pak stačí rychlovarnou konvici vypláchnout čistou vodou.
Stejně funguje i ocet, který nalijete do rychlovarné konvice, zalijete vodou a necháte projít varem. Vodní kámen by se měl jeho působením rozpustit, protože se ve skutečnosti jedná o kyselinu octovou. Nezapomeňte na závěr konvici vypláchnout čistou vodou, abyste smyli pachuť octa.
Ocet vyčistí i sprchový kout nebo umyvadlo
S vodním kamenem se zpravidla bojuje také v koupelně, kde se rád usazuje na stěnách sprchového koutu nebo na umyvadle či vaně. I zde si lze poradit s octem. Smícháte ho s vodou, nalijete do lahve s rozprašovačem a postříkáte jím místa, kde se vodní kámen nejčastěji vyskytuje. Necháte chvíli působit a pak čistou vodou s pomocí houbičky nebo hadříku opláchnete.
Jedná se o jednoduché řešení, které je navíc levné, takže ušetříte i domácí finance z rodinného rozpočtu. Je proto dobré mít ocet doma v zásobě, protože ho určitě využijete nejen v kuchyni při přípravě jídel.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a40707243/how-to-clean-electric-kettle/