Winsome Woman With Sad Face Expression Looking Camera Lying Comfortable Sofa

Nedostatek vitamínu B12 ovlivní fungování celého těla. Nepodceňte varovné příznaky

Některé mechanismy lidského těla nemohou správně fungovat, pokud jim chybí určité vitamíny. Přestože je denní potřeba vitamínů ve srovnání s jinými organickými sloučeninami relativně nízká, jejich nedostatek může způsobit řadu vážných následků. Dobrým příkladem je vitamín B12, jehož doporučené denní množství je 2,4 až 2,8 μg denně.

Podporuje správnou činnost organismu

Vitamín B12 patří mezi vitamíny skupiny B, což jsou ve vodě rozpustné sloučeniny, ze kterých vznikají nebílkovinné části enzymů. Ty podmiňují nesčetné reakce v lidském těle. Člověk si tento vitamín nedokáže vyrobit sám, proto ho musí přijímat spolu s potravou. Je zodpovědný za syntézu červených krvinek, nukleových kyselin a důležitých neurotransmiterů. Jeho správná hladina je důležitá pro těhotné ženy, jelikož je nezbytný k získání aktivní formy kyseliny listové.

Tento vitamín kromě jiného podporuje koncentraci, duševní rovnováhu a dobrou náladu. Povzbuzuje chuť k jídlu a snižuje hladinu lipidů v krvi. Nedostatkem vitamínu B12 jsou ohrožení především vegani a vegetariáni. Rizikovou skupinou jsou i lidé nad 50 let a pacienti po operaci střev nebo trpící onemocněním trávicího ústrojí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se projevuje jeho nedostatek?

Mezi nejčastější příznaky nedostatku vitamínu B12 patří bledá, až žlutá kůže, jelikož dochází k narušení tvorby červených krvinek. Dále se objevuje chronická únava, mravenčení těla, poruchy trávicího systému, deprese, podrážděnost a apatie. Jazyk postižených osob je oteklý, tmavě červený a hladký, mají problémy s rovnováhou a může u nich docházet k předčasnému šedivění vlasů.

Vitamín B12 najdeme především v produktech živočišného původu, jako jsou vejce, mléko, maso a vnitřnosti. Malé množství se nachází také v nakládané zelenině, houbách a fermentovaném japonském čaji. Výrobci produktů na bázi sóji je někdy tímto vitamínem uměle obohacují, aby zabránili jeho nedostatku u veganů a vegetariánů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-deficiency-symptoms