Cute Sick Redhead Girl With Allergy Sneezing Napkin

Nejzajímavější mýty a fakta o kýchání: báje a pověry provází lidstvo odnepaměti

Kdysi se věřilo, že kýchání je způsob, jakým může duše opustit tělo. Dnes je známo, že jde o reakci, kterou se tělo brání před patogeny a všudypřítomným znečištěním. Vzhledem k tomu, že kýchání je jedním z nejběžnějších reflexů, koluje o něm mnoho faktů a mýtů.

Důvody kýchání

Přestože kýchání je spojeno s rinitidou způsobenou infekcí, ve skutečnosti má mnoho příčin. Tato reflexní reakce je někdy iniciována alergeny, prachem nebo jinými nežádoucími látkami vstupujícími do nosní sliznice a je zaměřena na čištění dýchacích cest. Málokdo ví, kolik prvků těla se podílí na kýchání. Během tohoto procesu se břišní svaly a mezižeberní svaly stahují.

Na druhé straně uzavření hrtanu způsobuje zvýšení tlaku v hrudníku, takže po jeho otevření je vzduch prudce vydechnut. Jednorázové kýchání může být vyvoláno naprosto triviálními faktory, jako jsou intenzivní zápach, změna teploty nebo vlhkosti vzduchu, a dokonce i pobyt v prašné místnosti nebo kontakt se silným pepřem. Na druhé straně reflex naznačuje spíše rinitidu nebo alergii.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajímavá fakta o kýchání

Přání na zdraví, které říkáme, když někdo kýchne, pochází z požehnání, které dál papež Řehoř Veliký nemocným během morové epidemie. Bylo to kýchání a kašel, které byly prvními příznaky nemoci. V průběhu staletí bylo kýchání vnímáno jinak, Římané na kýchání říkali Absit omen!, což znamená Možná je to znamení!.

Lidé žijící ve starověku se obávali, že s tímto reflexem by lidská duše mohla opustit tělo nosem, obyvatelé Persie a Indie zase věřili, že kýcháním se člověk zbaví zlých duchů a démonů. Během kýchání uniká vzduch z plic rychlostí až 160 km/h, což znamená, že patogeny v dýchacím traktu jsou vystřeleny do vzdálenosti až čtyř metrů.

Zdroj: https://www.ceenta.com/news-blog/6-myths-superstitions-and-more-about-sneezing