Scared Timid Woman Shivering Hiding Face Inside Sweater Collar

Některé fobie zní směšně, dokážou ale způsobit opravdová muka. Terapie pomůže se s nimi vyrovnat

Určitě máte kolem sebe někoho, kdo se bojí tmy nebo výšek, a tak ho nikdy nedostanete do letadla nebo na kolotoč. Existují také fobie a strachy, které jsou velmi zvláštní. Možná potkáte někoho, kdo se bojí koček nebo obyčejných klaunů. Jaké mohou mít fobie následky a jaké jsou jejich příčiny? Všechno se děje z nějakého důvodu, možná to způsobí situace nebo setkání s neznámou osobou.

Sledujte příznaky a včas začněte s léčbou

Pozorujete na sobě příznaky, které jsou nejen zvláštní, ale také se dějí pouze v některých situacích? Možná máte fobii nebo strach z určité situace, zvířete, rostliny nebo i jiných věcí. Není se za co stydět, ale je nutné se zaměřit na příčiny tohoto problému. Odkud se vlastně fobie vzaly? Někdy je velmi těžké poznat, jaké jsou jejich příčiny. Mohou ale způsobit hluboká traumata, která vydrží od dětství až do konce života.

Někdy jsou dané geneticky, jindy vzniknou úplnou náhodou. Fobie jsou vlastně panika nebo strach. Máte strach z pohledu na pavouka, hada nebo nesmíte sníst nějakou potravinu, protože se vám automaticky udělá špatně? Jak poznáte, že se jedná právě o fobii? Budete se hodně potit, zrychleně dýchat, ale objeví se také dušnost nebo závratě. Každá fobie se bude projevovat trochu jinak.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké fobie jsou velmi zvláštní?

V některých případech se mohou objevit problémy se spánkem, nevolností, ale také budou lidé omdlévat nebo trpět průjmy. A jak se dá fobie léčit? Je to velmi těžké. Takoví lidé si budou muset dojít nejlépe na psychoterapii, aby si přivykli na všechno, co jim stres způsobuje. A jaké fobie jsou velmi zvláštní? Někteří mají strach například z číslovky 13. Ta podle pověr způsobuje neštěstí.

Objevit se mohou také fobie z koček, nebo dokonce z klaunů. Tito lidé nemohou dané zvíře nebo postavu vidět ani na obrázku, protože se jim dělá špatně, a chtějí se od nich co nejvíce vzdálit. Mezi moderní fobie patří například strach z toho, že nebudete mít k dispozici mobilní telefon, který dnes většina mladých nedá z ruky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/phobia-simple-specific