Pair Red Sneakers Washing Machine Closeup

Obuv lze prát v pračce při dodržení několika pravidel

Pračka je výborným pomocníkem, který je v dnešní době přítomný již skoro v každé domácnosti. Často je jí ale vyčítáno, že některé kousky může zničit. Jedním z nich je právě obuv. Ne vždy je toto tvrzení ale pravdivé. Ve skutečnosti může být pračka při čištění velkým pomocníkem. Je ale třeba dodržovat několik základních zásad. Jaké to jsou a čeho se naopak vyvarovat? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Vždy si praní nejdříve promyslete

Praní bot není něco, co byste měli dělat tak automaticky jako například praní některého oblečení. Ne každá bota se totiž do pračky hodí. Rozhodně byste tímto způsobem neměli čistit boty ze semiše, kůže či goretexu. Zamyslet byste se měli i nad botami lepenými. Semišové a kožené boty můžete vyčistit pomocí speciálních mýdel. Pračka je na ně moc hrubá. Lepené boty by se mohly v procesu praní rozlepit. Vždy tak posuďte, zda je bota pro praní vhodná, či ne.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na samotné praní

Co se samotného praní týče, vždy byste měli začít tím, že z bot odstraníte veškerou nadbytečnou špínu. Pamatujte, že praní slouží jako poslední krok při čištění a nánosy bahna, listí či písku neodstraní. Navíc byste podobnými nečistotami akorát poškodili pračku. Poté, co už jsou boty pouze přiměřeně špinavé, je vložte do sáčku, který boty ochrání. Zároveň pak nebudou volně poletovat po bubnu. Také z nich vyjměte jak tkaničky, tak vložky. Poté je dejte do bubnu. Jako prací prostředek byste měli zvolit ideálně nějaký, který je určený pro větší znečištění a odolnější skvrny.

Nastavení pračky by pak mělo být ideálně s teplotou na třicet stupňů a na velmi nízké otáčky. Právě nízkými otáčkami ochráníte i svou pračku před omlácením. Zároveň tam nenechte boty nijak dlouho. Stačit vám bude třicetiminutový program.

Později boty stačí vyjmout a nechat přirozeně uschnout. Proces neopakujte moc často, aby nedocházelo k opotřebovávání obuvi.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Wash-Shoes-in-a-Washing-Machine