Closeup Brass Faucet With Hot Cold Handles White Lavatory Sink Restroom

Odpadní mušky v umyvadle nebo dřezu zlikviduje voda s octem

Koutule skvrnité, známé také jako odpadní mušky, jsou malý hmyz, který do našich domovů přitahují zbytky organické hmoty nahromaděné v kanalizaci. Vypadají jako drobné chlupaté můry, nejaktivnější bývají v noci. Ačkoliv jsou vzrůstem nenápadné a nevydávají nepříjemné bzučení, mohou představovat velký problém, a to zejména pro alergiky.

Jak koutule poznáte?

Koutule se někdy zaměňují s octomilkami. Odpadní mušky dorůstají délky maximálně pěti milimetrů a mají hnědou, šedou či žlutou barvu. Létají rychle, jejich tělíčko je podsadité a porostlé srstí. Mají poměrně dlouhá tykadla. V domácnostech někdy můžeme spatřit i larvy, které dosahují velikosti od dvou do pěti milimetrů a mají černou barvu.

Dospělí jedinci se do domácnosti nejčastěji dostávají okny a dveřmi, přičemž je přitahuje rozsvícené světlo. Láká je organická hmota nahromaděná v odpadních vodách, proto se často vyskytují v kuchyních a koupelnách. Tyto mušky nekoušou a nepředstavují pro nás přímou hrozbu, avšak vzhledem k tomu, že si libují v odpadech, kam kladou vajíčka, mohou přenášet nebezpečné patogenní mikroorganismy. Někdy vyvolávají dušnost a kašel, zejména u astmatiků.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí prostředky proti odpadním muškám

Existuje několik insekticidů a syntetických přípravků na čištění kanalizací, které jsou v boji s koutulemi vysoce účinné. Dřív, než po nich ale sáhneme, bychom měli vyzkoušet prostředky, které nezatěžují životní prostředí. První zásah představuje převařená voda s trochou octa. Tuto směs nalijte do problematických míst, mušky by měly zmizet.

Důležitá je také prevence a hygiena. Nenechávejte ve dřezu dlouho ležet špinavé nádobí. Investujte do sítka na odtok, které ho ochrání před zbytky jídla nebo vlasy. Pokud zaznamenáte ucpaný odtok ve dřezu, vaně nebo sprchové vaničce, vyřešte problém co nejdřív. Přestože koutule mají rády spíš vodní systémy, nezapomeňte také pravidelně vynášet odpadky a umývat odpadkový koš.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a29364962/how-to-get-rid-of-drain-flies/