Focused Iron Near Folded Clothes Rack

Pouze dokonale čistá žehlička bude opravdu plnit svou funkci. Podceňovat pravidelnou péči se nevyplácí

Žehlení patří mezi činnosti, které nejsou vůbec oblíbené. Najdou se ale také ženy, které si žehlení vezmou k oblíbenému seriálu nebo filmu a většinou ani nevnímají, že dělají domácí práci. Pokud ale žehličku pravidelně nečistíte, může oblečení spíše uškodit než ho narovnat. Jak čistit žehličku pomocí domácích prostředků?

Žehličku si hýčkejte pravidelným čištěním

Abyste žehličku mohli používat velmi dlouho, je nejlepší ji čistit po každém žehlení. Nikdo nežehlí denně, proto několik minut určitě obětujete. Odměnou vám bude nejen čisté a vyžehlené oblečení, ale také žehlička, která bude sloužit i několik let, aniž byste ji museli opravovat. Pomoci může například pečicí papír.

Podstatné je vědět, na jakou teplotu žehlit daný typ oblečení. Na každém kousku prádla najdete informace o tom, jak ho prát a také žehlit. Vysoké teploty se hodí například pro bavlněné oblečení, některé kousky ale nebudete moci žehlit vůbec. Proto je dobré si nastudovat, jak vůbec žehlička funguje. Dnešní moderní nástroje dokážou druh materiálu i rozpoznat.

Zdroj obrázku: Freepik

Na čištění se hodí ocet nebo sůl

Pokud nechcete používat chemické přípravky, skvěle poslouží suroviny, které najdete doma. Jednou z nich je například ocet. Je to nepostradatelný pomocník nejen při úklidu, ale také při čištění žehličky. Žehličku je nutné odpojit ze zásuvky, bavlněný hadřík namočte do octa a poté otírejte žehlicí plochu, dokud nebude čistá. Ocet zároveň dezinfikuje.

Jako čisticí prostředek můžete použít také kuchyňskou sůl. Na bavlněný hadřík nebo utěrku nasypte 1/3 hrnku soli. Poté žehlete na teplotu 150–180 stupňů. V obchodech ale můžete koupit také ubrousky, které jsou speciálně určené právě na čištění žehličky. Do žehličky byste měli používat pouze destilovanou nebo převařenou vodu, která nebude tvrdá, a vnitřek žehličky se tak nebude ničit.

Zdroj: https://www.handy.com/blog/tips/how-to-clean-an-iron