Cute Housewife Cleaning Kitchen

S úklidem domácnosti je spojeno mnoho mýtů. Méně je někdy více

Čistota je často spojena s dobrým zdravím a pohodou. Již od mládí nás učí, jak je důležité udržovat své okolí čisté a dodržovat osobní hygienu. V naší snaze o čistotu však existuje mnoho mýtů a mylných představ. Tyto mýty přitom mohou vést k příliš horlivému úklidu a plýtvání časem, energií a zdroji.

Mýtus 1: Čím více čisticích prostředků, tím lépe

Jednou z běžných mylných představ je, že používáním velkého množství čisticích prostředků bude váš domov čistší. Ve skutečnosti může nadměrné používání čisticích prostředků vést ke znečištění vnitřního ovzduší a negativně ovlivnit vaše zdraví. Mnoho komerčních čisticích prostředků obsahuje agresivní chemikálie, které mohou být škodlivé při vdechování nebo při kontaktu s pokožkou. Nadměrné používání takových produktů může navíc přispět ke znečištění životního prostředí.

Klíčem je používat čisticí prostředky šetrně a pokud je to možné, volit ekologicky šetrné varianty. Mnoho domácích úklidových úkolů lze provést pomocí jednoduchých přísad, jako je ocet, jedlá soda a citronová šťáva, které jsou účinné, bezpečné a šetrné k životnímu prostředí.

woman-cleaning-house
Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus 2: Čistota rovná se sterilita

I když je nezbytné udržovat čistý a hygienický životní prostor, snaha o absolutní sterilitu nemusí být nutná nebo dokonce prospěšná. Určitá úroveň expozice choroboplodným zárodkům a mikrobům je zásadní pro vybudování silného imunitního systému. Nadměrné čištění může narušit přirozenou rovnováhu mikroorganismů ve vašem prostředí a na vaší pokožce, což může způsobit, že budete náchylnější k nemocem.

Namísto sterilizace všeho se zaměřte na udržování čistého a uspořádaného domova a zároveň povolte určitou úroveň přirozené mikrobiální rozmanitosti. Pravidelné čištění a správné hygienické postupy obvykle postačí k udržení vašeho zdraví.

Mýtus 3: Čištění rovná se dezinfekce

V posledních letech nabyla dezinfekce zvláštního významu, zejména v souvislosti s pandemií COVID-19. Zatímco dezinfekce povrchů s vysokým dotykem je v určitých situacích klíčová, není nutné dezinfikovat vše denně. Nadměrné používání dezinfekčních prostředků může vést k rozvoji rezistentních patogenů a poškodit životní prostředí.

U většiny povrchů ve vaší domácnosti postačí pravidelné čištění mýdlem a vodou. Ušetřete dezinfekční prostředky pro prostory s vysokým rizikem kontaminace, jako jsou koupelny a kuchyně, a pro chvíle, kdy je někdo ve vaší domácnosti nemocný.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/cleaning-tips/g35770285/common-cleaning-myths-debunked/