Některé přísady mohou ve velkém množství jídlo zkazit
Kulinářské umění je o vaření i o kombinaci chutí, které dotvářejí skvělým způsobem různé bylinky a koření. Co si ale budeme namlouvat, někdy je jich prostě příliš. Různé přísady mohou přinést jedinečnost, ale také zkazit chuť oblíbených pokrmů, nadto mohou způsobovat zdravotní potíže nebo vést k závažným neduhům. Sůl, cukr, glutaman nebo chilli či kmín jsou ingredience, se kterými je záhodno šetřit. Proč jsou tolik nebezpečné a hrozí potíže?
Sůl
Nad zlato? Sůl už dávno není výjimečným konzervačním prostředkem, protože je jednoduše soli v potravinách příliš. Tato přísada vylepšuje chuť jídla, na druhou stranu přílišné množství soli v těle vede k rozvoji aterosklerózy a srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, cukrovce nebo rakovině. Sůl se tak řadí mezi takzvané bílé zabijáky, stejně jako cukr.
Cukr
Doporučená denní dávka cukru pro dospělého je 50 gramů, Češi ji průměrně překračují o 80 a více procent. Přílišné slazení vede ke kilům navíc, hrozí inzulinová rezistence, cukrovka, potíže s trávením, zubní kazy i rakovina. Experti radí omezit nejen sladkosti, ale také všechny další výrobky, ve kterých se sacharidy nacházejí.
Glutaman sodný
Dochucovadlo, které je už dlouho na černé listině, se stále s oblibou používá, zejména v průmyslově vyráběných produktech. Glutaman sodný se objevuje jako přísada kořenicích směsí, v Asii se považuje za takzvanou pátou chuť umami. Při časté konzumaci hrozí rozvoj alergií, pocení nebo závratě, zvýšená aktivita srdce spolu s hyperaktivitou.
Chilli pikantní směsi
Ostré chilli papričky mají řadu přívrženců a také mnoho zdravotních benefitů. Nic se ale nesmí přehánět, protože pravidelné přidávání papriček chilli, Habanero, Jalapeño nebo Tabasco do pokrmů může narušit sliznice žaludku a jícnu. Dráždivý efekt může vést k rozvoji rakoviny kůže.
Kmín
Jak může být základní koření tuzemské kuchyně škodlivé? Hodí se do zelí i k bramborám, protože podporuje trávení, ale pozor na množství. Při větších dávkách může poškozovat játra, navíc není toto koření vhodné pro pacienty podstupující chemoterapii, snižuje se totiž její účinnost.
Bobkový list
Patří mezi divoké koření, které se přidává do omáček, polévek i pod maso, bobkový list je ale také třeba dávkovat uvážlivě. Nadměrná konzumace zatěžuje játra.
Ocet
Příjemně okyseluje salátové zálivky i polévky, používá se i v domácnosti vzhledem ke svým antibakteriálním a dezinfekčním účinkům. Kyselou chuť octa si musí odepřít pacienti se žaludečními vředy, dráždí totiž sliznice. Používání octa vede ke zhoršení anémie, protože likviduje červené krvinky.
Zdroj: https://www.foodmatters.com/article/top-10-food-additives-to-avoid