Woman S Hand Puts Plastic Container With Broccoli Buckwheat Microwave

Okolo používání mikrovlnky koluje řada mýtů. Zjistěte, co je na nich vlastně pravdy

Mikrovlnná trouba patří mezi zařízení, která najdete snad v každé domácnosti. Jsou náhradou trouby, hrnce nebo pánve. Jídlo v ní ohřejete jen za pár minut a chutná jako právě uvařené. Mikrovlnné trouby možná vyzařují záření, které není zdravé pro lidské tělo, zároveň v nich jídlo je rychle ohřáté a ušetří vám hromadu času.

Jaké mýty znáte o mikrovlnných troubách?

Mikrovlnky nejsou určené k vaření pokrmů. Připravíte si v nich sice mugcaky nebo podobné koláče, snadno v nich uvaříte také bezsacharidové knedlíky, ale jiné jídlo v nich neuděláte. Rozhodně v nich nevařte vejce nebo maso. Je to velmi nebezpečné, maso nebude chutné a mikrovlnka nikdy nevaří rovnoměrně. Syrové jídlo se v mikrovlnné troubě může spálit nebo zkazit.

Mýtem je tvrzení, že mikrovlnky vyzařují karcinogenní záření. Není to pravda. I když ohřívání jídel v mikrovlnné troubě nepatří mezi nejzdravější, je to pořád jen možnost, jak si ho ohřát. Nemusíte se tak bát, že do svého těla dostanete nebezpečné látky. Jídlo z mikrovlnné trouby také neztrácí nutriční hodnotu, jak si mnozí lidé myslí. Naopak, potraviny hodnoty ztratí vysokými teplotami při vaření nebo smažení.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nádobí se nehodí do mikrovlnné trouby?

V mikrovlnné troubě rozhodně nevařte například těstoviny. Není to rychlejší varianta vaření, jak si mnozí například ve Spojených státech myslí. Je to mýtus, který potvrdily studie. Pozor si dávejte také na to, jaké nádobí dáváte do mikrovlnné trouby. Některé není vhodné. Kov nebo polystyren se absolutně nehodí, stejně jako uzavřené nádoby.

Nádobí, které je naopak vhodné, je ze silného skla, keramiky nebo kameniny. Před samotným vložením do trouby se ujistěte, že se do ní nádobí hodí. Pokud ohříváte v mikrovlnné troubě pokrmy, které obsahují bílkoviny, nemusíte se obávat, že byste je ohříváním ztratili.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/true-or-false-ridiculous-microwave-myths-you-can-stop-believing/