86

„Než paní na úklid přijela, uklidila jsem sama celý byt. Styděla jsem se, že uvidí mou špínu,“ svěřuje se čtenářka Marta

Ne každý psychicky zvládá, aby za něj někdo uklidil. Já jsem toho důkazem. Sice jsem si myslela, že úklidová firma bude fajn nápad, ale opak byl pravdou. Místo pohody jsem uklízela ještě pečlivěji, než kdy jindy. Přece nedopustím, aby někdo viděl, že máme doma nepořádek.

Tak jsem se nedávno rozhodla, že si dám pauzu od úklidu a objednala jsem si úklidovou firmu. Byla jsem nadšená z myšlenky, že si někdo přijde uklidit a já budu mít konečně chvíli pro sebe. Ale čím blíž byl den, kdy měli přijít, tím víc jsem začala mít obavy. Takový divný pocit, jestli je úklidová firma právě to, co chci.

Začala jsem přemýšlet o tom, jaký nepořádek mám doma a najednou mi to přišlo strašně trapné. Představa, že někdo cizí uvidí můj nepořádek a bude ho muset uklízet, mi nedala spát. Takže co jsem udělala den před jejich příjezdem? No přece jsem se pustila do velkého úklidu! A když říkám velkého, tak to myslím doslova.

Začala jsem v kuchyni, umyla jsem všechny nádobí, utřela prach, vyleštěná každou skříňku. Pak jsem přešla do obývacího pokoje, vysála, utřela prach, rovnala polštáře na gauči. V koupelně jsem vydrhla každý kout, v ložnici uklidila všechny šatní skříně. Byla jsem jako vítr, který prohnal celým bytem.

Když jsem skončila, byl byt jako nový. A pak mi to došlo – právě jsem si uklidila celý byt, přesně to, co měla dělat ta paní, kterou jsem si pozvala a zaplatila. Najednou mi to přišlo trochu směšné. Objednala jsem si úklidovou službu, abych si ušetřila práci, a pak jsem si uklidila sama, abych jim neukázala nepořádek. Jsem trapná, že?

Když přišli, byt byl už téměř dokonalý. Úklidový tým se podíval kolem a nijak je to nevyvedlo z míry. Buď si mysleli, že takhle uklizeno mám neustále, nebo možná mají s podobně „šílenými“ ženami jako jsem já více zkušeností. Každopádně, když už byli objednaní a zaplacení, bylo mi trapné to rušit a tak jsem je nechala, ať to udělají ještě jednou, ať je to opravdu pořádně.

Na jednu stranu, „dvakrát za sebou“ jsou doma nikdy neuklízela, takže to opravdu bylo nejdůkladněji, jak mohlo být. Zároveň je to i tak trochu zkušenost, že patřím do skupiny těch žen, které prostě nemají na to, aby svěřily svůj nepořádek někomu jinému. Bylo to sice drahé ponaučení, ale aspoň vím pro příště.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek