Close Up Young Woman Holding Cat

Okusování a olizování u koček jsou přátelská gesta

Mít domácího mazlíčka je radost a je už čistě na vás, jestli jste spíš příznivec koček, nebo psů. Jediným nešvarem je to, že nám zvíře často nemůže říct, jak se cítí. Existuje ale několik znamení, jak tyto věci rozeznat i beze slov. Co se vám vaše kočka snaží sdělit například okusováním či olizováním? Odpověď vás jistě překvapí.

Kombinace kousání a olizování

Ačkoli je kousání často označováno za negativní indikátor, nemusí tomu tak vždy být. Obzvlášť pokud se objevuje v kombinaci s olizováním, může znamenat úplný opak. Toto chování totiž kočky přebírají od svých matek, které se o ně tímto způsobem starají. Olizováním je čistí a jemným okusováním je zbavují přebytečné srsti. Tato kombinace je tedy projevem starostlivosti a často znamená, že vás kočka bere jako svoje kotě.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na kosmetické přípravky

Dalších důvodů, proč vás kočka olizuje, je mnoho. Může tím projevovat čistě svoji náklonnost nebo vám z rukou zkrátka olizuje zbytky od večeře. Kočkám také může přirozeně chutnat maz či pot, které pokožka vylučuje. Kočky také často olizují vlasy, což může mít spojitost s tím, že je jim zkrátka příjemná jejich textura, protože jim připomíná například plyšovou hračku.

Buďte ale opatrní, pokud tyto věci váš mazlíček provádí až excesivně, měli byste si začít dávat pozor na kosmetické přípravky, které používáte. Kočkám mohou umělá aromata náramně vonět a chtějí je pak ochutnat. Vůně ale klame a tyto přípravky bývají často plné chemikálií, tudíž nejsou vhodné pro požití jakýmikoli živočichy.

Další vysvětlení častého olizování či kousání

Dalším důvodem pro olizování může být to, že si tak kočka zkrátka značkuje své území, do kterého patříte také.

Co se kousání týče, při hře se tento jev může vyskytnout běžně. Nikdy by ale neměl dosahovat extrémů. Stejně tak při hlazení vás může kotě jemným kousnutím pobídnout ke hře.

Zdroj: https://cardboardcathomes.com/blogs/info/why-does-my-cat-lick-and-then-bite-me