Flat Lay Pumpkin Soup Bowl With Pumpkin

Dýně existuje mnoho druhů, sáhnout se vyplatí po lokálně vypěstovaných

Dýně si cestu do českého jídelníčku prokousávají pozvolna, což je velká škoda pro tuzemské strávníky. Většina z nás je tak zná hlavně jako základní rekvizitu amerického Halloweenu. Z dýní však lze připravit nejen chutné a zdravé krémy, ale můžete z nich připravit také hlavní chod, a dokonce i dýňové těstoviny. Dýní je přitom mnoho různých druhů a každý se hodí k něčemu jinému. Obecně však platí, že jsou plné vitamínů A, C a E a také celé řady dalších důležitých látek, jako jsou železo, draslík nebo hořčík.

Kupujte lokální dýně

Dýně už se dnes běžně pěstují i v Česku, a tak nejlépe uděláte, pokud si pro ni dojdete na farmářské tržiště. Ty, které po většinu roku koupíte v supermarketech, pocházejí z jižní Evropy nebo Asie a dozrávají až po sklizni během přepravy, takže bývají o poznání méně výživné a jejich chuť také není taková, jaká by mohla být. Dýním se naštěstí v českých podmínkách daří, tedy alespoň běžně pěstovaným odrůdám, a tak nejsou příliš drahé. Zejména s přihlédnutím k tomu, kolik porcí z jedné dýně připravíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Dýně Hokkaidó

Jednou z nejběžnějších v Česku pěstovaných dýní je odrůda Hokkaidó. Jak název napovídá, jde o původně japonský druh. Na rozdíl od mnoha jiných se nemusí loupat, a tak ji můžete uvařit i se slupkou, která má podobně jako třeba slupka u brambor největší podíl důležitých minerálů. Uvařenou dýni lze rozmixovat na krém, který pak snadno dochutíte svým oblíbeným kořením. Ale Hokkaidó je skvělá také na grilu, jde o oblíbenou vegetariánskou a veganskou alternativu ke klasickému barbecue.

Bezlepkové těstoviny i marmelády

Z méně obvyklých druhů dýní pak můžete připravit třeba skvělé a lehce aromatické bezlepkové těstoviny (asi nepřekvapí, že dýni, která se pro tyto účely využívá, se říká špagetová) nebo třeba marmelády. Dýňová marmeláda se nejčastěji připravuje s pomerančem a je běžná hlavně v angloamerické kuchyni. Z dýní se kromě toho připravují zdravé chipsy a jedí se i jejich semínka.

Zdroj: https://www.evergreenseeds.com/types-of-pumpkins/