Food Containers Shelves Assortment

Proti molům v kuchyni se lze bránit pastí z vína nebo octa a aromatickým kořením

Říká se jim potravinoví moli a umí hospodyňky pěkně potrápit. Biologický název tohoto odporného hmyzu je zavíječ moučný. Může se objevit i v super čisté domácnosti, protože si jej spotřebitelé domů přinesou spolu s nákupem. Co dělat, když se objeví v mouce, těstovinách nebo čaji? Rozhodně není třeba hned kupovat litry chemikálií, existují přírodní metody, jak se těchto malých motýlků zbavit. Čím je odradit od další návštěvy a jak preventivně zajistit potraviny ve spíži a v kuchyňské skříňce?

Dokážou zlikvidovat takřka vše

Zavíječ moučný může připomínat drobného motýlka, který ale dokáže napáchat velké škody. Likviduje vše, co se mu dostane do cesty, vyskytuje se v sypkých a suchých potravinách, nepohrdne těstovinami, suchými směsmi na přípravu pokrmů nebo čajem. V potravinách zanechává výkaly. Upozorněním na přítomnost potravinových molů mohou být drobné pavučinky. Navíc se rychle množí, proto se mohou rychle šířit celou spíží nebo skříňkou s uskladněnými potravinami.

Zdroj obrázku: Freepik

Dokonce i v čokoládě

Říkáte si, že u vás doma je tak čisto, že se potravinoví moli nemohou objevit? Věřte, že mohou, protože se vyskytují ve skladech s potravinami, kde se vajíčka nebo larvy zachycují na obalech a v samotných potravinách. Donesete si je snadno s nákupem z obchodu, protože si mohou pochutnávat i na čokoládě. Zásadní je tedy vždy očistit linku po vyložení nákupu a udržovat v kuchyni pořádek. Sypké potraviny se musí skladovat v uzavíratelných plastových nebo skleněných nádobách.

Jak se zbavit potravinových molů

V drogeriích a dalších obchodech se prodávají různé přípravky, které působí proti potravinovým molům. Stejně efektivní jsou běžné domácí prostředky. Zasažené potraviny nebo otevřené obaly se musí vyhodit, police se vydezinfikují pomocí octa. Tímto způsobem se odstraní larvy. Současně se nalije ocet do misky s vodou a umístí se na police, do těchto pastí se nalákají. Na dospělé exempláře se může použít kyselejší víno. Jako prevence pak zapůsobí umístění citrusové kůry, pár kousků hřebíčků nebo kuliček nového koření do spíže, protože tyto pachy je odpuzují.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-109729