Dry Bay Leaves White Background Glass Jar Peppercorns Rock Sea Satl White Background

Dým z bobkového listu provoní byt a vyžene nevítaný hmyz

Bobkový list je poměrně nenápadné, velmi aromatické a stále častěji používané koření. Přišel k nám ze středomořských oblastí a stal se jedním z nejdůležitějších složek mnoha oblíbených jídel tradiční kuchyně. Ukazuje se, že bobkový list má také méně známé použití.

Vlastnosti bobkového listu

Vavřín neboli bobkový list pochází z oblastí ležících u Středozemního moře. Používá se v kuchyních po celém světě a jeho vlastnosti jsou cenné nejen pro charakteristické aroma a dokonalý doplněk k chuti jídel, ale také pro stimulační účinek na trávicí systém. V bylinné medicíně se bobkové listy používají pro diaforetické, detoxikační, čisticí a diuretické účinky.

Jeho přidání do jídel stimuluje správné fungování jater a snižuje hladinu cukru v krvi. Při léčbě řady nemocí a infekcí se používají infuze připravené z bobkových listů. Mají zmírňující účinek na bolesti žaludku, suchý kašel, artritidu, trichofytózu, lupénku a při akné. Při vaření bobkový list našel uplatnění jako jeden z hlavních zvýrazňovačů chuti připravených jídel.

Zdroj obrázku: Freepik

Pálení bobkového listu

Vůně vydávaná bobkovými listy neobtěžuje lidi, ale je mimořádně dráždivá pro hmyz. Chceme-li se zbavit nezvaných nájemníků, stojí za to vyzkoušet jednoduchý trik, který spočívá v zapálení bobkových listů. Účinně nahradí chemické insekticidy a bude fungovat zároveň i jako osvěžovač vzduchu.

Do misky nebo do stojanu položíme 1–2 bobkové listy, zapálíme je a necháme klidně hořet. Téměř okamžitě pocítíme uklidňující bylinné aroma šířící se po bytě. Esenciální oleje obsažené v bobkových listech uvolňují napjaté svaly, zlepšují náladu a podporují nervový systém. Navíc odeženou šváby, štěnice a pavouky, kteří mohou obývat zákoutí našich domů a bytů. Do rohů pokoje můžeme zavěsit pár bobkových listů a hmyz se jim bude vyhýbat.

Zdroj: https://www.britannica.com/topic/bay-leaf, https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7152419/, https://pestey.com/how-to-use-bay-leaves-to-repel-insects/, https://www.healthline.com/health/bay-leaf-burning