Beautiful Blooming Orchid Jar Old Wooden Jewelry Box White Table Near Beige Wall Space Text

Orchideje ocení vyšší vlhkost, prospěje jim vodní lázeň a dostatečné hnojení

Jen málokterá okrasná rostlina snese srovnání s orchidejí, když přijde na krásu a barevnost květů. A z těch, které nám běžně vyrostou také v českých podmínkách, je orchidej v tomto ohledu beze sporu premiantem. Její pěstování sice není tak úplně jednoduché, ale odměna v podobě pastvy pro oči a podmanivé vůně rozhodně stojí za to. Zejména pokud máte někoho, kdo vaše zahradnické dovednosti ocení. V tomto článku se zaměříme na úplný základ pěstování orchidejí a také na vypěstování krásných květů.

Vzdušná rostlina

Na rozdíl od většiny jiných rostlin nerostou v přirozeném prostředí orchideje ze země, ale ve větvích stromů. Mnoho lidí si myslí, že jde o cizopasníky, ale to není pravda. Orchideje získávají živiny zejména z okolní vlhkosti a z humusu, který se jim zachytí v kořenovém systému. Ve větvích jsou zároveň dobře chráněny před přímým sluncem, větrem i prudkými srážkami. Právě takové podmínky je třeba orchidejím vytvořit, aby dobře rostly i u vás doma nebo na balkoně.

Zdroj obrázku: Freepik

Vodní lázeň

I když se u nás orchideje běžně pěstují v květináčích se zeminou, čas od času by se měly dostat do prostředí, které jim je přirozené. A tak je dobré je na dva až tři týdny vyjmout z květináče a opatrně očistit od všech zbytků zeminy. Dejte je do nádoby naplněné dešťovou vodou nebo vodou na zalévání tak, aby byl jejich kořenový systém zcela ponořený. Do vody je třeba přidat také hnojivo pro orchideje, které koupíte v každém zahradnictví. Vodu měňte každé dva nebo tři dny a nezapomínejte doplňovat hnojivo. Po dvou až třech týdnech můžete rostlinu znovu zasadit do čerstvého substrátu.

Vhodné podmínky

Orchideje jsou křehká krása, je třeba je chránit jako oko v hlavě. Proto je vhodnější pěstovat je v interiéru než venku. Mají rády stabilní teplotu, v závislosti na druhu mezi 20 a 25 °C, a vyšší vlhkost. Vadí jim přímé slunce, prudký vítr nebo hustý déšť. Pokud je však těmto jevům nevystavíte, odmění se vám nádhernými květy.

Zdroj: https://www.repotme.com/pages/orchid-care-10